Naujienų srautas

Kultūra2020.01.14 17:42

Nerami nežinia – ar Lietuva dalyvaus Bolonijos ir Londono knygų mugėse?

Lietuvai iškilo grėsmė kovą nedalyvauti Bolonijos ir Londono knygų mugėse. Dėl sumažinto finansavimo gali nukentėti ir Vilniaus knygų mugės renginiai. „Neramią nežinią“ LRT KLASIKAI teigė jaučianti Lietuvos kultūros instituto (LKI) Vertimų skatinimo programos vadovė Vakarė Leonavičienė.

Reaguodama į 15min.lt publikaciją, laidos „Ryto allegro“ viešnia patvirtino, kad klausimas, ar Lietuva dalyvaus šiose mugėse, išlieka atviras. „Situacija tokia, kad iki šiol už Lietuvos dalyvavimą Bolonijos ir Londono mugėse atsakingam institutui tokios funkcijos nepriklausė“, – teigė V. Leonavičienė.

2017 metais LKI buvo atliktas planinis veiklos auditas, kuris nustatė, kad įstaiga neturi viešo administravimo teisės, t. y. negali skirstyti lėšų kitiems dalyviams. „Taip daryta, tarkime, Vilniaus knygų mugėje, skiriant dalinį finansavimą kultūrinio renginio įgyvendinimui – mokant atlygį moderatoriui ir pristatymo dalyviams“, – aiškino pašnekovė.

Todėl tokias funkcijas perėmė viena mugės rengėjų Lietuvos leidėjų asociacija (LLA), turinti viešo administravimo teises. Vis dėlto dalyvavimui mugėse iš Lietuvos kultūros tarybos paprašiusi papildomų lėšų, jų asociacija negavo.

Taip pat auditas pabrėžė, kad LKI savo veikla aprėpia daugiau meno sričių, ne tik literatūrą. Todėl negali dalyvauti išskirtinai tik literatūros knygų mugėse, tokiose kaip Londono ar Bolonijos. „Auditas nurodė, kad negalime finansuoti nacionalinių stendų, šią funkciją turėtų perimti asociacijos“, – kalbėjo instituto atstovė.

Pasak jos, LKI atsakingas už vertėjų paiešką, renginių įgyvendinimą – literatūros ir vertimų sklaidą. „Nacionalinio stendo funkciją norėjome perleisti Leidėjų asociacijai. Kadangi papildomas finansavimas šioms išlaidoms nėra gautas, viskas pakimba nežinioje, – teigė V. Leonavičienė ir pridūrė: – Tokiomis aplinkybėmis tikėtis, kad Vilniaus mugės renginių kokybė tokia pati – keblu.“

Didelėms leidykloms, pasak laidos viešnios, tokia situacija galbūt neturės didesnės įtakos. „Tačiau būgštaujame dėl mažesnių. Joms gali tenkintis savo pažįstamų, draugų moderavimu. Gal tai nėra blogai, juk negalima teigti, kad dėl to knygos bus pristatomos ne taip kokybiškai. Tačiau gali taip nutikti, kad pasirinkimas bus skurdesnis, teks sumažinti prelegentų skaičių“, – svarstė V. Leonavičienė.

Lietuva Londono knygų mugėje dalyvauja nuo 2014-ųjų, Bolonijos vaikų knygų mugėje – nuo 2011 metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi