Kultūra

2020.01.09 23:25

Nepažinti Radvilos – statė ne tik teatrus, bet ir kūrė operas, baletus

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.09 23:25

Baigiantis Radvilų giminės istorijai skirtai parodai, Valdovų rūmų muziejuje rengiamas šios giminės atstovų – kompozitorių muzikos vakaras. Pasak istorikų, Radvilos buvo pati muzikaliausia giminė Lietuvos didžiojoje kunigaikštystėje. Didikai turėjo keturis teatrus, kuriuose statė operas ir baletus, bičiuliavosi su žymiausiais Europos kompozitoriais, kaip Ludwigu van Beethovenu ar Frederiku Šopenu.

Kvartetas „Artvio“ repetuoja Motiejaus Radvilos serenadą styginiams. Kunigaikštis, paskutinis Vilniaus kaštelionas, politikas – vienas žymiausių Radvilų giminės muzikaliųjų atstovų. Iki šių dienų, deja, išliko nedidelė dalis jo kūrinių styginiams instrumentams, fortepijonui, kameriniam orkestrui. Muzikantai sako, kad ieškant senosios Lietuvos kompozitorių muzikos reikėtų pervažiuoti Europos archyvus – ten dar yra likusių jų kūrinių, o Lietuvoje – trūksta.

„Oginskio dainos, pavyzdžiui, yra išleistas rinkinys fortepijonui su balsu, prisitaikėme styginių orkestrui. To pačio Radvilos Donatas Katkus iš kažkur iškasė irgi rankraštį tokį baisų, tai vėlgi redagavome, darėmės“, – pasakoja altininkas Tomas Petrikis.

Motiejus Radvila, kurio muzika bus atliekama šeštadienį Valdovų rūmų muziejuje, žymus ir tuo, kad sukūrė operą, kuri buvo atlikta netoli Nesvyžiaus, Alboje, Radviloms priklausiusiame teatre.

Panorama. Amerikos žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, jog Ukrainos lėktuvą Irane galėjo netyčia numušti Irano raketa

Dar vienas žymus Radvila – Antanas Henrikas. Jis buvo ne tik kompozitorius, bet ir puikus atlikėjas: grojo violončele ir gitara. Vilniuje gimęs kunigaikštis Europos muzikos istorijoje žinomas kaip pirmasis, sukūręs operą pagal Johano Volfgango Gėtės poemą „Faustas“.

„Bičiuliavosi su L. van Beethovenu ir Feliksu Mendelsonu. F. Mendelsonas jam ir kūrinių yra dedikavęs, F. Šopenas taip pat jam yra dedikavęs kūrinių ir grojęs jo rūmuose, bet jis buvo pažįstamas ir su J. V. Gėte. Ir jis pirmasis pagal J.V. Getės poemą „Faustas“ sukūrė muziką ir parašė operą, kuri yra pats didžiausias jo kūrinys“, – pasakoja Valdovų rūmų muziejaus istorikas Eimantas Gudas.

Pasak muziejaus istoriko, Radvilų giminė buvo muzikaliausia Lietuvos didžiojoje kunigaikštystėje. Jie pradėjo privačių teatrų tradiciją, ir jų turėjo net keturis: Nesvyžiuje, Alboje, Palenkės Bialoje ir Slucke. Statė dramas, operas, baletus, išlaikė profesionalias šokėjų trupes.

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama kunigaikščių Radvilų istorijos ir paveldo paroda baigiasi šį savaitgalį. Mecosoprano Noros Petročenko, baritono Eugenijaus Chrebtovo ir kvarteto „Artvio“ koncertas, skirtas vienam iš paskutinių pažinties vakarų su Radvilomis muziejuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.