Kultūra

2020.01.09 19:56

Urugvajaus menininkas protėvių krašto publiką žavėjo kubistinės erotikos pavyzdžiais

LRT.lt2020.01.09 19:56

Sostinės Užupio rajone veikianti „AP galerija“ pateikė malonią staigmeną – jau kelias dienas joje veikia Urugvajus lietuvių išeivių šeimoje gimusio dailininko Gabrieliaus Vuljevo Tupčiausko paroda „Trilogija“. Šiandien ji buvo oficialiai atidaryta menininko performansu. 

Antrą kartą Lietuvoje viešintį dailininką kalbino meno kuratorė Vilma Jankienė. Svečio protėviai į Urugvajų persikėlė su antrąja lietuvių emigracijos banga 20 amžiaus pradžioje.

G. Vuljevas niekada nepamiršo lietuviškų šaknų, domėjosi papročiais, senovės mitais, tradiciniu menu. Kūrėjo vaikystėje netrūko pasakojimų apie tolimąją Lietuvą ir pamokų, kaip pasigaminti pamėgtą kisielių, šaltibarščius ir košelieną (taip dar dabar Suvalkijoje vadinama šaltiena). Tai – šiaurietiška vėsa, pramaišiui su Pietų Amerikos temperamentu, turėjo įtakos jo tapybai.

Trečios kartos urugvajietis vadinamas šiuolaikiniu primityvistu. Jis sukūrė savitą neokubistinę tapybos manierą, nestokojančią ironijos. Spalvos užpildo erotizuotas subjektų formas, persimaišo su atpažįstamais krikščioniškais atributais, pasikartojančiu simboliniu skaičiumi „3“. Autorius garsėja ne tik tapybos darbais, bet ir freskų, gatvės meno kūryba.

G. Vuljevas gimė 1966 metais. Nuo 1983-iųjų tapo aktyvus vietinių ir tarptautinių parodų dalyvis, sulaukiantis teigiamų meno kritikų įvertinimų. Autoriaus kūryba buvo pristatyta Urugvajuje, Meksikoje, Ispanijoje, Argentinoje, Italijoje, Čilėje, Peru, JAV, Honkonge ir daugelyje kitų šalių. 2018 metais autorius sukūrė pašto ženklą, skirtą Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-osioms metinėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.