Kultūra

2020.01.10 12:42

Gintautas Mažeikis: verkšlenti internete, kad koks nors anoniminis mus apvaginėja – iliuzija

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2020.01.10 12:42

„Šiemet pradėjo busti profesinės sąjungos, akademinis pasaulis. Tai ypač džiugu, ne niekas šiame pasaulyje iš dangaus nenukrenta, viską reikia iškovoti. Nėra taip, kad kokie nors iliuziniai politikai priims teisingus sprendimus, nes tokių paprasčiausiai nėra. Norite ko nors pasiekti – turite išsakyti viešai, kovoti įvairiomis priemonėmis. O verkšlenti internete, kad kažkas anoniminis mus apvaginėja, yra tokia pati iliuzija, kaip tikėti, kad kuris nors politikas jus išgelbės“, – rėžia VDU filosofas prof. Gintautas Mažeikis. Apie tai ir dar daugiau – LRT PLIUS laidoje „7 Kauno dienos”.

Pažintis su Mykolo Žilinsko dailės galerijos restauratorių darbu

Balti chalatai, pincetas, odos klijai, japoniška dibula ir nuodingų garų traukiklis. Taip savo darbui ruošiasi Mykolo Žilinsko dailės galerijos restauratorių komanda. Šį kartą ant operacinio stalo nauji pacientai: Ignaco Diuvivje „Karvė“ ir Andrėja del Sarto „Judita“, atkeliavę iš Rokiškio krašto muziejaus. Šiems meno kūriniams – apie penki šimtai metų.

Susipažinkime – Mykolo Žilinsko dailės galerijos restauratorių komanda: Virgilijus Aksamitauskas, meninių baldų restauratorė Laima Bielskė ir molbertinės tapybos restauratorė bei komandos vadovė – Vanda Kyzelytė, kuri tapybos ir polichrominės skulptūros restauravimo mokėsi Torunės universitete, Lenkijoje.

Pradžioje – restauratoriaus diagnozė ir kuo atsargesnis paveikslo išėmimas iš rėmo. Prie šių paveikslų dirba ir meninių baldų restauratoriai, nes reikia suprasti ne tik drobės, bet ir medinio paveikslo rėmo ypatybes.

Vėliau paveikslas yra prislegiamas smėlio maišeliais. Tokiu būdu jis bus laikomas kelias dienas ir tik vėliau bus sprendžiamas tolimesnis jo likimas. Įdomu tai, kad prieš 300 metų restauracijai buvo naudojamas parketažas – kieto medžio lentelių konstrukcija, kuri buvo tvirtinama kitoje paveikslo pusėje – neleidžiant mediniam tapybos pagrindui riestis ir trūkinėti. Tačiau taip suveržus, paveikslo medinis pagrindas dažnai skildavo.

Šiuolaikinėje restauracijoje stengiamasi naudoti medžiagas, kurios net ir laikui bėgant, nekistų ir nekenktų autentiškam vaizdui. Restauravimo procesas užtrunka nuo vienos savaitės iki metų – viskas priklauso nuo žalos, padarytos paveikslui. Na, o šiuos jau restauruotus, 16 ir 18 amžiaus paveikslus galėsite pamatyti dar šią žiemą Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, Kaune.

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre – ypatinga premjera

Po 9 mėnesių pertraukos dėl rekonstrukcijos darbų ir gastrolių po visą Lietuvą, Kauno muzikinis teatras vėl grįžta namo. Ir šį kartą ambicingai – ne su įprasta operete ar miuziklu, o su Kaune pirmą kartą statoma psichologine ir mistine Džiuzepės Verdžio opera „Makbetas“.

Viljamo Šekspyro laikai ir kruvina kova dėl Škotijos karūnos. Kerštingąją Ledi Makbet kuria dvi patyrusios teatro primadonos – Raminta Vaicekauskaitė ir Gitana Pečkytė. „Turiu pripažinti, kad tokios sunkios partijos operoje dar nesu dainavusi. Taip pat nuo visų „Makbete“ vykstančių žmogžudysčių galima ir išprotėti. Pavyzdžiui, įsivaizduokite: pirmas nužudomas Dunkanas, vėliau Banko. Tada nužudoma visa Makdufo giminė. Mūsų pyktis ir keršto troškimas operoje liejasi purslais. Jeigu galėtume „Makbetą“ nutapyti, tai viskas būtų nuspalvinta krauju. Apšlakstytos sienos, grindys ir mes visi kraujuoti“, – apie savo vaidmenį pasakoja solistė Raminta Vaicekauskaitė.

Pagrindinę – Makbeto partiją atlieka operos solistas Dainius Stumbras ir kauniečiams jau pažįstamas vienas garsiausių Baltarusijos baritonų Stanislavas Trifonovas.

Operoje sudėtingas ir didžiulis draminis bei režisūrinis krūvis teko teatro chorui bei baleto trupei, kurios choreografas Aleksandras Jankauskas. Mistišką „Makbeto" tragedijos koloritą kuria iš Sankt Peterburgo atvykusi dailininkė Taisija Chiža.

Pokalbis 450: Gintautas Mažeikis

Pokalbis 450: vienas žymiausių ir įdomiausių Lietuvos filosofų, kultūros teoretikas, antropologas, Filosofijos ir socialinės kritikos katedros vedėjas, profesorius Gintautas Mažeikis laidai „7 Kauno dienos” pasakojo apie svarbiausius praėjusių metų Lietuvos įvykius, visuomenės drąsą ir masių revoliuciją.

„Šiais metais pradėjo busti profesinės sąjungos, akademinis pasaulis. Tai ypač džiugu, turint omeny, kad niekas šiame pasaulyje iš dangaus nenukrenta, viską reikia iškovoti. Nėra taip, kad kažkokie iliuziniai politikai priims teisingus sprendimus, nes tokių paprasčiausiai nėra. Norite ko nors pasiekti – turite išsakyti viešai, kovoti įvairiomis priemonėmis. O verkšlenti internete, kad kažkas anoniminis mus apvaginėja, tai yra ta pati iliuzija, kaip tikėti, kad kažkuris politikas jus išgelbės“, – teigia prof. Gintautas Mažeikis.

Pasak pašnekovo, žodžio laisvė reikalinga tam, kad būtų galima išsakyti savo alternatyvias mintis. „Be žodžio laisvės ir drąsos nebus ir alternatyvių minčių. Nebus alternatyvių minčių – gyvensime pilkoje košėje, nieko neišsiskirdami“, – teigia VDU filosofas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.