Naujienų srautas

Kultūra2020.01.08 22:06

Palikimą papildė nauja knyga: laiškuose – mažai tyrinėta semiotiko Greimo biografijos dalis

Semiotiko Algirdo Juliaus Greimo, kurio šimtmetį neseniai minėjome, palikimą papildė nauja knyga, kurioje sudėti mąstytojo laiškai. Pasak sudarytojų, paviešinti laiškai, atskleidžia A. J. Greimą visai kitokį nei jis dažniausiai pristatomas. 

A. J. Greimas yra žinomas kaip pasaulinio garso mąstytojas, semiotikos kūrėjas. Laiškuose, kuriuos išleido Vytauto didžiojo universiteto lietuvių išeivijos institutas, atskleidžiama mažai tyrinėta Greimo biografijos dalis. Knygoje – rezistencinės kovos dalyvių susirašinėjimas.

„Ši knyga atskleidžia tuos penkerius pokario metus ir visą vykdomą slaptą rezistencinę veiklą. Be pagražinimų ta veikla – ryšiai su užsienio žvalgybomis, ryšiai su Lietuva, nepasitikėjimai, ideologiniai konfliktai ir visa kita. Kitas dalykas – tai yra Greimo vaidmuo“, – pasakoja knygos sudarytoja dr. Daiva Dapkutė.

Visuose laiškuose naudojami netikri vardai, kodai ir net valstybių pavadinimai slepiami slaptažodžiais. Knygos sudarytojai teigia, kad išlikę ne visi išaiškinimai, todėl jiems teko ieškoti, kas paslėpta laiškuose. Tačiau didžiausias atradimas, kad A. J. Greimas pokariu buvo taip įsitraukęs į rezistencinę konspiracinę veiklą.

„Jis yra visos laisvės kovotojų organizacijos, atsikūrusios išeivijoje, generalinis sekretorius. Tai reiškia, pagal konspiracijos taisykles, kad jis buvo darbų paskirstytojas ir visos schemos pagrindinis prižiūrėtojas – ką, kur, kaip, kokie veiksmai galėtų būti suplanuojami“, – aiškina knygos sudarytojas prof. Egidijus Aleksandravičius.

Pasak E. Aleksandravičiaus, tai ne tiek knyga apie A. J. Greimą, kiek apie pokario lietuvių kovą už nepriklausomybę. Beje, A. J. Greimas buvo priešiškai nusiteikęs prieš emigracijoje organizuojamą pagalbą Lietuvos miškuose likusiems laisvės kovotojams.

„Jo požiūris buvo, kada jokios kautynės neįmanomos ir jokio karo niekas nesiruošia skelbti, tai atviros, ginkluotos rezistencinės kovos yra kruvinos ir rezultato daug neduodančios“, – teigia E. Aleksandravičius.

Ilgus metus buvo žinoma, kad dalis A. J. Greimo laiškų saugomi Jungtinėse Valstijose, lietuvių rezistencinės santarvės archyve, tačiau juos publikuoti leista tik dabar. Knygoje „Tarp minties ir politinio veiksmo“ – beveik šimtas A. J. Greimo laiškų.

Panorama. Iranas žada neatiduoti prie Teherano sudužusio Ukrainos lėktuvo juodųjų dėžių Jungtinėms Valstijoms
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi