Kultūra

2020.01.09 10:01

Virš „Kablio“ pakibo klaustukas – keisti paskirtį ar lįsti atgal į rūsius

Inesa Rinkevičiūtė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2020.01.09 10:01

Praėjusios savaitės žinia, kad sostinės Kultūros rūmų, geriau žinomų kaip „Kablys“, pastato paskirtis iš kultūrinės keičiama į administracinę, sukėlė kultūros atstovų būgštavimą. Daugiausia klausimų viešojoje erdvėje dėl paskelbto projekto skriejo Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) ir pastato savininkams.

Baiminamasi, šioje sostinės negalės vykti kultūrinė veikla. „Dabar tėra tik dvi erdvės, kur galima rengti koncertus tokioms grupėms kaip mūsų. Tai „Loftas“ ir „Kablys“. Viskas, – sako grupės „Solo ansamblis“ narys, aktorius Sergejus Ivanovas. – Mėginome ieškoti kitokių erdvių, ko nors naujo – galbūt atrasim, užsikabinsim, prasidės veikla. Jų nėra. Visiškai nėra.“

„Jeigu visa kultūra apsiribos visokiomis „Siemens“, „Compensos“ arenomis, kurios yra visai kito masto ir toli gražu nepropaguoja alternatyviosios kultūros, tai nežinau – lįsim atgal į rūsius“, – įsitikinęs menininkas, tekstų autorius ir atlikėjas Žygimantas Kudirka.

Keisti paskirtį

Anot įmonės „Žibosa“, kuriai priklauso Kultūros namų pastatas, vadovės Rados Matulevičienės, paskirties keitimas – tik būtinas formalumas, kurio reikalauja Nacionalinė žemės tarnyba, jei pastato savininkas nori pratęsti žemės sklypo nuomos sutartį ir toliau vykdyti veiklą.

„Pagal žemės nuomos sutartį privaloma pakeisti pastato paskirtį. Ir mes jiems įsipareigojome tai padaryti. Tą ir darome“, – sako R. Matulevičienė.

Anot Nacionalinės žemės ūkio tarnybos, pagal detalųjį Vilniaus miesto planą, savivaldybės patvirtintą prieš dešimtmetį, šio žemės sklypo paskirtis – komercinė. Todėl joje teisiškai negali stovėti kultūrinės paskirties pastatas.

„Siūlėme, kaip išspręsti tą problemą, kad pastatas išliktų: tiesiog pakeisti pastato paskirtį į komercinę. Antraip reikėtų nutraukti žemės nuomos sutartį. Kitas būdas, be abejo, keisti detalųjį planą. Tačiau jis pareikalautų kur kas daugiau pastangų“, – teigia NŽT viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Ruslanas Golubovas.

Formalumas, visiškas formalumas

Keičiant pastato paskirtį parengtame projekte šiuo metu numatytas paprastasis remontas. Nurodoma, kad šis etapas – pasirengimas statybą leidžiančiam dokumentui gauti.

„Palaipsniui dokumentai tvarkomi. Kitu atveju nieko nebūtų įmanoma daryti – nei remontuoti, nei rekonstruoti. Nesutvarkę žemės, pastato dokumentų, to, kas jau atlikta, nieko negalėtume daryti, – sako projektą vykdančios įmonės vadovė, architektė Rita Mažeikaitė-Petraitienė. – Pastatas, kaip ir žmogus, yra gyvas darinys, jį reikia prižiūrėti. Niekas nenorėtų, kad per koncertą ar šventę kam nors nukristų sija ant galvos.“

Klausimų taip pat kelia projekte esantis teiginys, kad pagrindinė salė po remonto taps konferencijų sale, o kitos – kabinetais.

„Formalumas. Visiškas formalumas. Kadangi keičiama į administracinę paskirtį, natūralu, kad yra tam tikra klasifikacija patalpų, kurias galime, sakykime, rašyti. Tai tą ir darome. O salė, kokia ji yra dabar, tokia ir lieka. Ji nei sumažėja, nei padidėja. Tiesiog nurodom, kad tai konferencijų salė“, – kalba R. Mažeikaitė-Petraitienė.

Šeimininkai ir šinšilos

Vis dėlto baiminamasi dėl tolesnių savininko planų, nes prieš gerą dešimtmetį kalbėta apie „Kablio“ griovimą arba esminę jo pertvarką.

„Kablys“ yra privati nuosavybė. Ką šeimininkai norės, tą ir darys. Mes nieko nepakeisime. Jie ten gali ir šinšilas auginti, jeigu sugeba, – sako aktorius Arūnas Sakalauskas. – Apie tai reikėjo galvoti tie, kad tada buvo miesto valdžioje. Kiek pamenu, tai tęsiasi jau trisdešimt metų. Niekas niekada negalvojo apie jaunimą.“

„Viskas lyg ir mūsų rankose, bet... negali ateiti į svetimą šiltnamį ir sakyti, kad šitie pomidorai – visų, – kalba aktorius S. Ivanovas. – Tačiau tikiuosi, kad tą pastatą valdantys žmonės išgirs, kad jis reikalingas.“

„Ten niekas nesikeičia. Kas bus po trijų, penkių, dešimt metų – nieko nežinau. Kol kas viskas lieka taip pat“, – sako R. Matulevičienė. Visuomenė taip pat kviečiama į viešą susirinkimą dėl projekto pasiūlymų, jis vyks sausio 22 dieną.

Išsamiau – reportaže:

Kultūros diena. Interaktyvusis Klaipėdos žemėlapis: 3 maršrutai, 29 objektai

Parengė Mindaugas Klusas