Kultūra

2020.01.09 13:52

3 minutės iki kino. Šaltojo karo nemačiusius žiūrovus Aurimas Švedas kviečia jį patirti šįvakar

Šiandien, sausio 9-osios vakarą, „Elito kine“ per LRT PLIUS bus rodomas Pawelo Pawlikowskio filmas „Šaltasis karas“ – nominuotas „Oskarams“, apipiltas Europos kino apdovanojimais. Pasak kultūros istoriko Aurimo Švedo, tai kūrinys apie neįmanomą meilę, ištikusią du žmones pačiame stalinmečio speige Dievo užmirštoje vietelėje Lenkijoje.

Anot A. Švedo, „Šaltajame kare“ žiūrovai atpažins ir kitas temas – menininko ir valdžios dilemą, emigranto dramą, išvys keistą tautinės kultūros ir komunistinės ideologijos samplaiką.

Pamėgusieji šio lenkų režisieriaus ankstesnį darbą „Ida“, ko gero, patirs atpažinimo jausmą. Nes abu filmus kūrė ta pati filmavimo grupė. Juose P. Pawlikowskis atsigręžia į sovietmetį. „Jame yra kažkas išraiškinga ir epiška. Tai buvo laikai, kai istorija spaudė individą, o žmonių figūros buvo stiprios ir ryškios“, – yra sakęs režisierius.

„Šaltasis karas“ kalba apie atmintį, mėginimą pažvelgti į epochą iš 21 amžiaus žmogaus perspektyvos. „Filmas nervina, įtraukia, verčia išgyventi istoriją kartu su pagrindiniais herojais“, – teigia kultūros istorikas. O šaltojo karo nepažinusiems žiūrovams siūlo galimybę emociškai patirti praeitį.

Klausiamas apie kino įtaką A. Švedas atsakė, kad ši menas nuostabus savo įvairove. Anot jo, kinas yra 20 amžiaus istorijos dalis: fiksuoja, pasakoja istoriją ir pats ją kuria.

„Kinas nuolat suranda būdų, kaip ją papasakoti kuo įtaigiau, atskleisti mums netikėtas mąstymo apie save ir pasaulį perspektyvas. Man asmeniškai svarbiausia lankantis kino teatre – patirti nuostabą“, – pabrėžia A. Švedas. 1999 metais ją patyrė žiūrėdamas seserų (tada – brolių) Wachowskių „Matricą“, taip pat Aleksejaus Germano vyresniojo viziją „Sunku būti Dievu“.

„Iš pradžių negaliu pasakyti, kas mane „užkabina“. Tačiau vėliau, atradęs laiko, sukuriu tą nuostabos jausmą grindžiančią teoriją. Tad man patinka visoks kinas – ir subtili meilės istorija, ir pasakojimas apie istoriko likimą Arkanaro planetoje, ir filmas apie robotus, pavergusius žmoniją“, – sako A. Švedas.

Pasak jo, „Elito kino“ įvadas „3 minutės iki kino“ žiūrovams padeda atsirinkti. „Pasaulyje visko per daug – knygų, filmų, spektaklių. Labai gerai, jei atsiranda žmonės, galintys pasidalyti savo patirtimis, patarti, į ką verta atkreipti dėmesį. Jei filmas palydimas jį mačiusio, galbūt pamilusio žmogaus įvadiniu žodžiu, tai – pati geriausia dovana“, – pabrėžia A. Švedas.