Naujienų srautas

Kultūra2020.01.10 13:59

Užsienio žiniasklaidos akivaizdoje: Mirga Gražinytė-Tyla simbolizuoja moterų proveržį

LRT.lt 2020.01.10 13:59

Nauji tyrimai parodė, kad 2019-aisiais įvyko tam tikras moterų kompozitorių ir dirigenčių proveržis klasikinėje muzikoje – vis daugiau jų koncertų salėse matome prie dirigento pulto, rašo tinklapis „Classicfm“. Moterys dirigentės, tarp kurių yra ir Simone Young, ir Birmingamo miesto simfoniniam orkestrui vadovaujanti Mirga Gražinytė-Tyla, šiuo metu sudaro net 8 proc. šimto geriausių pasaulio maestro sąraše.

Klasikinės muzikos tinklapyje „Bachtrack“ pateikiami skaičiai rodo, kad 2013 metais jame tebuvo vienintelė moteris – garsioji JAV dirigentė Marin Alsop.

Akivaizdi pažanga pastebima ir tarp kompozitorių, kur geriausių šimtuke puikuojasi net 24 damos – dvigubai daugiau nei 2017 metais.

Londone gimusios Cecilios McDowall, išgarsėjusios tokiomis chorinėmis kompozicijomis kaip „Now May We Singen“ ir „O Oriens“, kūrinai 2019-aisiais buvo atliekami dažniausiai iš visų šiuolaikinių kompozitorių moterų. Už jos rikiuojasi Judith Weir, Anna Meredith ir Jennifer Higdon.

„Auga susidomėjimas chorine muzika ir tai labai džiugina, – sako C. McDowall. – Panašu, kad ji išgyvena pakilimą.“

Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad daugiausiai darbo praėjusiais metais turėjo latvių dirigentas Andris Nelsonas, dirigavęs 132 koncertuose ir operos pastatymuose (t. y. dažniau nei kas tris dienas).

Klasikos pasauliui ruošiantis minėti 250-ąsiais Ludwigo van Beethoveno gimimo metines nustatyta, kad net 13 proc. visų praėjusių metų klasikinės muzikos koncertų buvo atliekami šio kompozitoriaus kūriniai.

L. van Beethovenas buvo populiariausias klasikinės muzikos kompozitorius praėjusiais metais, aplenkęs Wolfgangą A. Mozartą ir Johanną Sebastianą Bachą, o jo Simfonija Nr. 3 buvo atliekama dažniausiai.

W. A. Mozartas nestokojo populiarumo operos pasaulyje – jis buvo trečias pagal pastatytų operų skaičių, tik šiek tiek atsilikęs nuo Giuseppe`s Verdi ir Giacomo Puccini.

„Bachtrack“ tyrimas taip pat rodo smarkiai išaugusį Claros Schumann kūrinių populiarumą. 2019 metais, kai buvo minimos 200-osios kompozitorės gimimo metinės, ji pakilo į 44 vietą pagal atliekamų kūrinių skaičių, nors prieš tai užėmė tik 94 poziciją.

Vertė Ieva Vitėnienė

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi