Kultūra

2020.01.08 12:52

LRT „Elito kinas“ startuoja su nauja rubrika, skirtingi vedėjai sieks aprėpti visą kino įvairovę

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.01.08 12:52

LRT PLIUS eteryje šiemet „Elito kinas“ atsiras nauju laiku – ketvirtadieniais. Ir atsinaujinęs: jį pradės trumputis įvadas „3 minutės iki kino“, kuriame įdomios asmenybės dalysis įspūdžiais apie tą vakarą rodomą filmą. 

LRT prodiuserė ir laidų vedėja Lolita Bytautaitė teigia, kad toks „Elito kino“ prologas (televizininkų žargonu – „interis“) turėtų žiūrovams priminti, jog pasaulyje kuriami ne tik holivudiniai filmai, esama ir neprilygstamų autorinio kino pavyzdžių.

„Yra filmų, kuriems reikia kelių įvadinių žodžių. Viliuosi, kad žiūrovai susigundys žiūrėti tikrą gerą europietišką (ir ne tik europietišką) autorinį kiną“, – sako L. Bytautaitė.

Siekiama, kad filmus pristatytų įvairių sričių profesionalai, žinomos personalijos – ne tik kino kritikai. „3 minutėse iki kino“ pasirodys ir šie, tačiau per skirtingus žmones labiau atsiskleis kino vertinimo, jausmų ir sampratų skalė.

Sausio filmai

Pirmajame šių metų „Elito kine“ sausio 9-ąją, 21. 30 LRT PLIUS žiūrovai išvys „Oskarui“ nominuotą Pawelo Pawlikowskio filmą „Šaltasis karas“. Įspūdžiais apie jį dalysis kultūros istorikas Aurimas Švedas.

Jo kolegė kino ir teatro aktorė Gabija Jaraminaitė sausio 16-osios vakarą atskleis savo įspūdžius apie Paulo Verhoeveno filmą „Ji“, kuriame vaidina (ir dar kaip!) pasaulinė kino žvaigždė Isabelle Huppert.

Sausio 23-iąją LRT PLIUS laidos „Kultūros diena“ vedėjas melomanas Julijus Grickevičius pristatys Kanados režisieriaus Robert`o Budreau biografinę dramą „Gimęs liūdėti“ (Born to be Blue) apie amerikiečių džiazo trimitininką, vokalistą Chetą Bakerį.

Sausio 30-ąją Paolo Sorrentino filmo „Jaunystė“ seansą pristatys aktorius Darius Meškauskas.

Rinkosi intuityviai

Pirmuosius „3 minučių iki kino“ herojus, pasak L. Bytautaitės, ji rinkosi intuityviai. Kai paaiškėjo, kad rubrika startuos filmu „Šaltasis karas“, iškart pagalvojusi apie A. Švedą. Šis savo ruožtu prisipažino, kad P. Pawlikowskio kūrinys jam, istorikui, kultūrologui, padarė didelį įspūdį.

Filmo „Ji“ atveju L. Bytautaitė pamaniusi, kad į I. Huppert šiuo tuo yra panaši G. Jaraminaitė. Ir lietuvių aktorė netikėtai atskleidė, kad šitaip mano daugiau jos aplinkos žmonių.

„Jaunystės“ pristatymui L. Bytautaitė pakvietė D. Meškauską, mat jį pažįsta nuo... jaunystės. Aktorius prisipažino, kad P. Sorrentino „Didis grožis“ jį pritrenkęs įspūdžiu, tačiau kuo dažniau žiūri „Jaunystę“, tuo didesniais atradimais šis darbas atsiskleidžia.

Na, o kas geriau už džiazo gurmaną ir muzikos vadybininką J. Grickevičių pristatys džiazo žvaigždę?

Tik geriausias kinas

„Elito kine“ rodomi filmai neabejotinai pateks į kino istoriją. Jie apkeliavo garsius festivalius ir sulaukė didelio žiūrovų dėmesio. L. Bytautaitė įsitikinusi, kad anksčiau ar vėliau visi šie filmai taps kino „Aukso fondu“.

„LRT PLIUS visada rodė gerus filmus. Tačiau tikiuosi, kad „3 minutės iki kino“ dar labiau sudomins žiūrovus šiuo menu“, – vylėsi L. Bytautaitė.

Šiemet „Elito kinas“ pakvies ir į ilgesnius susitikimus. Tarkime, vasarį prieš filmą „Nuolankioji“ į žiūrovus kreipsis jo režisierius Sergejus Loznica. Apsilankiusį kino forume „Scanorama“ jį pakalbino kinotyrininkė, vadovė Gražina Arlickaitė. „Žaismingai tariant, „Elito kine“ pasirodys kino elitas“, – nusišypsojo L. Bytautaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.