Kultūra

2020.01.07 10:03

Tapytojo Giedriaus Kazimierėno parodoje – juodieji Lietuvos istorijos gobelenai

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.07 10:03

Vilniaus rotušėje šiandien pradedama eksponuoti tapytojo Giedriaus Kazimierėno kūrybos paroda. Įspūdingų formatų drobėse – Lietuvos istorija. Įsimintinus ir legendomis apipintus įvykius menininkas pavadino Lietuvos istorijos „juodaisiais gobelenais“. Juose – degančios bažnyčios, o kartu – ir tikėjimo galia, Barboros Radvilaitės laidotuvės, kunigaikščio Kęstučio nužudymas, pralaimėti Lietuvos žygiai svetimose žemėse.

Svarbiausiu ekspozicijos darbu menininkas pasirinko paveikslą, skirtą Vilniaus Gaonui. Pradėjęs nuo kunigaikščio Gedimino privilegijų, tapytojas sako pavaizdavęs 700 metų žydų istoriją Lietuvoje. Paveikslo centre – žydų mąstytojas Elijas ben Saliamonas Zalmanas. Šiemet minimos jo 300-sios gimimo metinės.

„Nesiekiu įtikti judaistikai, gilintis į religinius niuansus. Mane domina ne tik Gaonas, mane domina žydų kultūra ir jos likimas“, – sako tapytojas prof. G. Kazimierėnas.

Vilniaus Gaonas – vienas iškiliausių vardų judaizme praėjusį tūkstantmetį, o ir apskritai vienas įtakingiausių judaistinės minties formuotojų. Net ir šiandien jo nuomonė daro didelę įtaką judėjų dvasinei minčiai.

Šiaurės Jeruzale vadinto Vilniaus simbolį dailininkas G. Kazimierėnas sieja su Izraelio Jeruzale. Istorinių paveikslų parodą pamatyti galima nuo šiandien Vilniaus rotušėje.

Išsamiau – reportaže:

Žinios. Nausėda lankysis Nacionalinio kibernetinio saugumo centro padalinyje Kaune
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.