Kultūra

2020.01.05 17:00

Algos šiemet kils ir bibliotekininkams, bet pinigų naujoms knygoms neužtenka

Monika Petrulienė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.05 17:00

2020 m. kultūros darbuotojams didės atlyginimai – papildomai biudžete tam numatyta 14-ka milijonų eurų. Tačiau net ir didinami kultūrininkų atlyginimai vis dar trečdaliu mažesni nei kitų viešojo sektoriaus darbuotojų.

Panevėžio viešosios bibliotekos darbuotojai turėtų gauti dešimčia procentų didesnį atlyginimą. Bibliotekos vadovė teigia, kad prieš metus žadėto priedo - maždaug 70-ies eurų - nesulaukė. Darbuotojams algos kilo tik 30-čia eurų. Tačiau kultūros ministras tikina, kad kitąmet ir bibliotekininkai tikrai gaus daugiau.

„Svarbiausia žinia – kad kitų metų biudžete skirta papildomai 14 milijonų eurų darbuotojų atlyginimams didinti, tai leis padidinti 10 procentų atlyginimus kultūros darbuotojų“, – aiškino kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Tiesa, savivaldybėms priklausančių kultūros įstaigų darbuotojams skirta kiek mažiau lėšų. Kultūros ministras tikisi, kad dalį sumos politikai ras rajonų biudžetuose.

Pirmą kartą piniginė bus papildyta ir iki šiol pilkojoje zonoje buvusiems kultūrininkams – tokiems kaip mokyklų bibliotekininkai.

Šiek tiek daugiau pinigų numatyta skirti ir naujoms knygoms įsigyti. Tačiau, pavyzdžiui, Panevėžio rajono bibliotekos vadovė Rūta Bagdonienė sako, kad už papildomus pinigus negalės įpirkti daugiau, nes knygos pabrango.

„Tas skyrimas daugiau tai labai neženkliai – keliasdešimt tūkstančių visai Lietuvai – tai yra lašas jūroje, nes knygos labai pabrango. Galbūt tai bus išlyginimas to, kad knygos pabrango, ir nupirksime tą patį kiekį, daugiau jokiais būdais neišeina nupirkti.

Kaip žinom, dabar yra ant bangos – „Petro imperatorė“ (Kristinos – LRT.lt) Sabaliauskaitės – tai tikrai šitos knygos dabar eilėje stovi virš dešimt žmonių, nes knyga yra tik viena bibliotekoje, ir tą vieną reikia dalintis visiems“, – pasakojo R. Bagdonienė.

Kultūrininkai džiaugiasi, kad kultūros įstaigų veiklai pinigų nemažės.

„Kultūros įstaigoms 15 procentų mažinimo, kuris buvo planuotas, tikrai nebus – skirti papildomi pinigai baziniam finansavimui užtikrinti – virš vieno milijono eurų. Tai leis trūkumus dėl paslaugų brangimo, patalpų eksploatavimo kompensuoti, kur labiausiai stokojama“, – tvirtino M. Kvietkauskas.

Nemažai atriekta investiciniams projektams – 35-ki milijonai eurų. Lietuvos dailės muziejaus vadovas Arūnas Gelūnas džiaugiasi, kad kitąmet turėtų prasidėti Radvilų rūmų Vilniuje rekonstrukcija, didės darbuotojų atlyginimai, tačiau neaišku, kaip bus su svarbiausia muziejaus veikla – parodų rengimu.

„Praktiškai su padidėjusiu atlyginimu ir infrastruktūros biudžetu mes galime sudėti rankas ir nieko neveikti. [...] Nes tai sričiai gavome katastrofiškai mažus įvertinimus, būdami nacionalinė institucija. [...]

Veiklai mes iš biudžeto negauname absoliučiai nieko, mes turime konkursiniu keliu teikti paraiškas kartu su mažomis NVO (nevyriausybinės organizacijos – LRT.lt), su regionų bibliotekom į tam tikras programas ir tikėtis, kad mūsų parodos bus finansuotos. [...] Šių metų finansavimo rezultatai, dar nepaskelbus galutinio sąrašo, bet tai, kas vadinasi atminties institucijų veikla, yra katastrofiškai maži“, – dėstė A. Gelūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.