Naujienų srautas

Kultūra2020.01.03 22:35

Trigalvis slibinas, kuriam „Saulė ir jūra“ atplukdė nacionalinę premiją

Pradedame reportažų ciklą apie Vienas iš nacionalinės kultūros ir meno premijos laimėtojų – kūrybinė menininkių grupė – Rugilė Barzdžiukaitė, Lina Lapelytė ir Vaiva Grainytė. Šiemet už operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“ pelniusios Venecijos bienalės „Auksinio liūto“ apdovanojimą, nacionaline premija įvertintos už įkvepiantį bendradarbiavimą, kuriant aukščiausio lygio kritinį meną.

Bendraamžės Rugilė, Lina ir Vaiva pirmajam bendram darbui operai „Geros dienos“ susitiko prieš aštuonerius metus. Iki to viena kitą šiek tiek žinojo iš matymo. Lina baigusi klasikinio smuiko specialybę muzikos ir teatro akademijoje bei garso meną ir skulptūrą Londone, Rugilė – operatoriaus specialybę ir režisūrą muzikos akademijoje bei kino dokumentiką Londone, o Vaiva teatrologijos studijas muzikos ir teatro akademijoje. Visos atėjusios iš skirtingų sričių, susijungė šiam scenos projektui.

„Visos trys esam iš Kauno, visų keliai susitiko dar Kaune, mokslo metais, Liną žinojau iš matymo, su Vaiva lankėm tą pačią fotografijos mokyklą, paskui LMTA irgi kitose katedrose studijavome, susikirtinėjo keliai, tada Vaiva buvo ta, kurią gerai abi pažinojome ir sujungė mus į trio, kaip pati pakrikštijo – trigalvį slibiną“, – pasakoja R. Barzdžiukaitė.

Panorama. Visuomenės sveikatos centras perspėja: gripo sezonas dar neįpusėjo, o sergančiųjų kas savaitę vis daugiau

Trigalvio slibino krikštamotė Vaiva dabar, po dviejų bendrai sukurtų operų, sako, jos labai skirtingos, gal tai ir yra sėkmingo bendradarbiavimo paslaptis.

Statant pirmąją operą išryškėjo jų darbo specifika, kad pradėdamos nuo nulio jos paraleliai vysto visus kūrinio aspektus. Menininkės pabrėžia, kad nėra pasiskirsčiusios kūrybos sferomis, visos dirba kartu.

„Aš gal labiau esu melancholiška, linkusi į pesimizmą, Lina turi padidintą dopamino kiekį, o Rugilė labiau ūkiška ir racionali, bet tuo pačiu Lina ir Rugilė chaotiškos, aš labiau struktūruota, geras gaunasi balansas“, – teigia V. Grainytė.

Operos „Geros dienos“ siužetą kuria skirtingi kasininkių likimai, slepiami po dirbtinės šypsenos ir mechaniško aptarnavimo – „Laba diena, Ačiū, Geros dienos“ – kauke. Tuomet operoje kalbėjusios apie vartotojiškumą, po penkerių metų pertraukos ėmėsi kitos aktualios temos – ekologijos.

Jei „Geros dienos“ į kasininkes žiūrovai žvelgė iš apačios, „Saulėje ir jūroje“ atvirkščiai, pasikeitė žiūros taškas, saulėtą paplūdimį žiūrovai stebi iš viršaus. „Saulės ir jūros“ premjera įvyko „Sirenų“ teatro festivalyje 2017-aisiais. Tąkart opera atlikta lietuviškai.

Pavasarį atrinkus operą atstovauti Lietuvai Venecijos meno bienalėje, libretas išverstas į anglų kalbą. Na, o prasidėjus bienalei, prasidėjo pusė metų trukęs išbandymas ir pasipylė apdovanojimai Auksinis liūtas, nacionalinė kultūros ir meno premija.

„Čia toks netikėtai mus užplūdo apdovanojimas ir dėmesys, kaip kūrėjas nesi linkęs, nesi įpratęs prie tokio dėmesio, nežinome, ką su tuo daryti, be abejo tai malonu ir džiugina“, – tikina L. Lapelytė.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos bus įteiktos Vasario 16-ąją, o šiemet menininkių laukia didžiulis gastrolių turas, opera „Saulė ir jūra“ sulaukė pusšimčio kvietimų, o Lietuvoje ją išvysime šių metų rudenį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi