Kultūra

2020.01.03 20:30

Lietuvos kultūros sostinė Trakai: ir taip jau esame istorijos ir kultūros lopšys

Indrė Kaminckaitė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.01.03 20:30

„Mes esame Lietuvos kultūros sostinė kasdieną – tiek istorinis, tiek ir kultūrinis lopšys, – LRT KLASIKAI sako Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agata Mankeliūnienė.


Šiemet Trakai paskelbti Lietuvos kultūros sostine. Pasak šio projekto organizatorių, miestas yra istorinis ir kultūrinis Lietuvos lopšys, turistams patrauklus centras, todėl kultūros sostine yra kasdien.

Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja A. Mankeliūnienė įsitikinusi, kad Trakai Lietuvos kultūros sostine būti tiesiog privalo. „Mes esame Lietuvos kultūros sostinė kasdieną – tiek istorinis, tiek ir kultūrinis lopšys, – neabejoja A. Mankeliūnienė. – Esame profesionalios muzikos lopšys, profesionalaus meno lopšys, aktyvi bendruomenė, turistams patrauklus centras. Tiesiog esame turtingi“.

Nevienareikšmių vietos gyventojų atsiliepimų sulaukė knygų instaliacija Trakuose, skelbianti apie būsimąją kultūros sostinę. „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“ projekto koordinatorius Algirdas Šochas sako, kad tuomet suvertos knygos kai kurių bendruomenės narių sarchastiškai buvo vadinamos šašlyku. „Žmonės pradėjo diskutuoti: kas iš tiesų yra ta knyga? – prisimena A. Šochas. – Ar knyga svarbesnė savo turiniu ar pačia esybe? Svarbiau garbinti knygą ar suprasti jos turinį?“

Tuo tarpu Trakų kultūros rūmų direktorius Edvardas Keizik retoriškai vietos bendruomenės klausia, ar ši tikrai norinti šiuolaikinio teatro. „Visi nori šiuolaikinio teatro, tačiau ar esame jam pasiruošę?, – abejoja E. Keizik. – Manau, kad pamatę šiuolaikinį teatrą su nuogybėmis ir fekalijomis, žmonės pradėtų protestuoti. Turime prisiimti atsakomybę ir paklausti savęs: norime modernaus teatro ar tokių dalykų nepriimame ir tuomet apie tai net nediskutuojame, kad esame atsilikę ar kažkokie kitokie“.

Trakų kaip Lietuvos kultūros sostinės atidarymo ceremonija vyko bažnyčioje. Neretam kilo klausimų, kodėl pasirinkta būtent ši erdvė, o ne pilis ar kultūros rūmai. Trakų istorijos muziejaus direktorė Alvyga Zmejevskienė sako, kad laikas atsikratyti mąstymo štampais. „Kultūros sostinės atidarymo šventė yra neeilinis renginys. Sakrali erdvė jam labai puikiai tiko. Ir tai nereiškia, kad tokio renginio nebuvo galima surengti kažkur kitur“, – tikina A. Zmejevskienė.

Plačiau – LRT RADIJO laidos „Ryto allegro“ įraše (nuo 58:39)

Parengė Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.