Naujienų srautas

Kultūra2020.01.03 15:45

Unikalaus Drobiškių dvaro niekam nereikia – kas norėtų į tokį investuoti?

Griūva 19-o amžiaus Drobiškių dvaro rūmai Jonavos rajone. Jų šeimininkė, Jonavos rajono savivaldybė, lėšų remontui ar perkėlimui į Liaudies buities muziejų skirti neketina. Paveldosaugininkai sako, kad į kultūros  vertybių registrą įtrauktas medinis dvaras – vienas unikaliausių Kauno regione ir rajono valdžia turi rasti pinigų jam tvarkyti. Už sunykusį paveldo objektą savivaldybei gresia keliasdešimties tūkstančių eurų bauda.

Drobiškių dvarą pasiekti nelengva – pro jį einantį keliuką sunkiasvorė ūkininkų technika pavertė purvynu. Žeimių seniūnas atviras – ne vieną dešimtmetį tušti dvaro rūmai ir svirnas – tikras galvos skausmas.

„Patraukli gal vieta būtų, bet žinote, paveldo objektas. Jei kas ir perimtų, kas imsis į tokį turtą [investuoti]“, – svarsto Žeimių seniūnas Faustas Pilipavičius.

Į vidų užeiti draudžiama. Seniūnas sako, kad bet kada gali įgriūti lubos, vagišiai išlupo grindis. Bendruomenei buvusių dvaro rūmų nereikia.

„Reikia ypač didelių lėšų ir sugalvoti, ką su tuo pastatu daryti. Vien tik suremontuoti ir jį gražų padaryti prasmės turbūt nelabai yra. Reikia ir kokios veiklos“, – sako seniūnas.

Dvaro šeimininkė – Jonavos rajono savivaldybė – keturis kartus jį pardavinėjo aukcione. Į Kultūros vertybių registrą įrašytas pastatas pirkėjų nesudomino. Paveldosaugininkai siūlo dvaro rūmus perkelti į Liaudies buities muziejų Rumšiškėse, tačiau savivaldybė nesutinka tam skirti lėšų. Nesirengia ir dvaro tvarkyti.

„Jeigu savivaldybė būtų turtinga, turėtų daug laisvų lėšų ir neturėtų kitų pastatų, kuriuos reikia tvarkyti, tai tikrai galvotume, kad verta. Bet atsižvelgę į jo būklę, į tai, kad jis neatneštų jokios apčiuopiamos naudos, nes yra vidury lauko šalia nepravažiuojamo kelio, tai kol kas nematome prasmės investuoti į jį ne vieną šimtą tūkstantį eurų“, – teigia Jonavos rajono vicemeras Eugenijus Sabutis.

Paveldosaugininkai sako, kad 19 amžiuje statyti Drobiškių dvaro rūmai – vienas vertingiausių medinės architektūros pastatų Kauno regione. Unikalūs jų drožybiniai elementai, prieangis, svirnas. Jonavos rajono savivaldybė kultūros paveldo departamento prašė panaikinti avarinės būklės dvaro teisinę apsaugą.

„Sudėtinga šitą paveldą saugoti, bet manau, tai yra prestižo reikalas. Jei savivaldybė pagalvotų, kaip galima išsaugoti, o mes siūlėme tokius variantus, tai būtų vienas gražesnių darbų. Šiuo atveju jei pats savininkas leidžia taip sugriūti, taip paprastai pasakyti „nuimkite teisinę apsaugą“, manau, ne išeitis“, – svarsto paveldosaugininkė Asta Naureckaitė.

Už pastato nepriežiūrą Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriui paveldosaugininkai skyrė įspėjimą ir 1 tūkst. eurų baudą. Jei kultūros paveldo departamentas nuspręs sudaryti žalos komisiją, Jonavos rajono savivaldybei už sunykusį paveldo objektą gali būti skirta ir keliasdešimties tūkstančių eurų bauda.

Žinios. Trispalvės alėjoje vėl užklijuotas lipdukas su Kazio Škirpos vardu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi