Naujienų srautas

Kultūra2020.01.02 22:18

Lėlių animacijos pradininko Starevičiaus kūrybos paslaptys domino ir garsųjį kūrėją Waltą Disney`ų

Kauno miesto muziejuje – paroda apie lėlių animacijos pradininką Vladislavą Starevičių. Kino kritikas Gediminas Jankauskas sako, kad kruopščiai saugotos V. Starevičiaus kūrybos paslaptys domino ir garsųjį animacinių filmų kūrėją Waltą Disney`ų.

Paroda apie V. Starevičių rodoma Kauno Rotušėje, pro kurios langus matyti buvęs miesto muziejus. Prie jo esančios skulptūros primena, kad būtent šiame pastate 1910-aisiais V. Starevičius sukūrė pirmąjį animacinį filmuką „Elniaragių kova“.

Parodą į jo vaikystės miestą Kauną atvežė Sopoto Meno muziejaus vadovas Kšyštovas Stanislavskis, miesto muziejuje eksponuojamos V. Starevčiaus kurtos ir filmuose naudotos fotografijos, piešiniai ir tapybos darbai, filmų kadrai.

„Be to, kad jis buvo puikus piešėjas, jis puikiai jautė ir fotoaparatą“, – pasakoja ekspozicijų kuratorė Sigita Žemaitytė-Strazdė.

Kino kritikas G. Jankauskas sako, nežinantis kito kinematografininko, dėl kurio varžytųsi trys šalys – Maskvoje 1882-aisiais gimusį ir vėliau čia kūrusį V. Starevičių rusai vadina šalies animacijos pradininku, Lenkija, savindamasi jį, pabrėžia, kad V. Starevičiaus tėvas buvo lenkas, o Prancūzija laiko savu, nes šioje šalyje jis gyveno ir kūrė 35 metus.

„Teisūs yra ir prancūzai, kurie prancūziška maniera šį režisierių vadina Vladislav Starievič ir rašo, kad tai yra prancūzų animacinio ir pusiau vaidybinio kino klasikas. Visi jie yra teisūs. Na, o mums, lietuviams, ypatingai kauniečiams, tikriausiai dar yra svarbu, kad būtent čia, mūsų mieste Kaune, 1909 metais jis pradėjo kinematografinę karjerą“, – sako kino kritikas.

Kurti filmus apie vabalus V. Starevičius sumanė stebėdamas elniaragių kovas Kauno Žaliakalnyje, o kai vabalai nesutiko filmuotis, sugalvojo animacijoje naudoti lėles, kurios jam atnešė pasaulinę šlovę. Profesines jo paslaptis žinojo dukros ir žmona.

Paroda Kauno miesto muziejuje rodoma iki sausio pabaigos.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Panorama. Galimai mokesčių metais vadinsiami 2020-ieji: aibė naujovių ir pakeitimų
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi