Naujienų srautas

Kultūra2020.01.02 22:13

Parodą atidarantis Galkus: plakatas skirtas ne muziejui, o gatvei

„Plakatas – dailės kūrinys, skirtas ne muziejui, o gatvei“, – taip dailininkas Juozas Galkus apibūdina pusę amžiaus puoselėto žanro paskirtį. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaryta apžvalginė 87-erių dailininko darbų paroda, kurioje galima išvysti jo kurtus plakatus – nuo pačių pirmųjų iki šių dienų.

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidarytoje dailininko J. Galkaus parodoje eksponuojama šimtai jo plakatų, o dailininkas veda prie paties pirmojo, sukurto dar besimokant dailės institute 1958-aisiais.

„Eina, štai, pirmas darbas čia 4 kurso darbų medžiagose variantas, kuris leidžiant buvo perdarytas iš naujo, išleistas kaip penkto kurso darbas“, – aiškina dailininkas prof. J. Galkus.

Lietuviškas plakatas neįsivaizduojamas be J. Galkaus. Dailininkas – vienas ryškiausių šio žanro atstovų, 20 amžiaus antrojoje pusėje padėjęs formuoti lietuviško plakato mokyklą. J. Galkus sako, kad žanrą pasirinkęs, nes grafikoje, kurią studijavo, pasigedo spalvų.

Panorama. Galimai mokesčių metais vadinsiami 2020-ieji: aibė naujovių ir pakeitimų

„Kaime gimęs, kaime augęs, apie dailės žanrus nelabai ką išmaniau, kaip visi kaimiečiai stojau į tapybą, tuos namų darbus pažiūrėjęs, tuometinis rektorius Vytautas Jurkūnas, teko su juo dirbt, jo pavėsy, jis pasakė: tavo darbeliai ne tapybiški, tu stok į grafiką. Jau grafikoj mokydamasis, pajutau, kad man reikalinga spalva, nes tada buvo madoj tik linoleumas, buvo lengva – pakelt, atsipjaut ir kaltuku raižyt, man neužteko to, įkalbėtas Vytauto Kaušinio pasirinkau plakatą, kaip su spalva“, – pasakoja dailininkas.

„Plakatas – dailės kūrinys, bet ne muziejui, o gatvei“, taip J. Galkus apibūdina plakato paskirtį. Nors šiandien, kintant kūrybos technologijoms, atsiradus reklamai, keičiasi požiūris į plakatą, jos paskirtis išlieka aktuali, sako J. Galkus. Tačiau pirmiausia jis kuriamas kaip meno kūrinys.

„Jei jis kuriamas, kaip autorinis darbas, jis turi iš anksto pavadinimą, nes temą numatai, jau turi galvoj, kad alkoholizmo temas, bet su leidykla dažnai redaktorius pataisydavo, leidykla pasiūlydavo pavadinimą“, – sako jis.

Greta spausdintų plakatų eksponuojami originalūs guašu atlikti plakatų projektai, tai pat galima susipažinti ir su tais plakatais, kurie nebuvo išleisti. Kolekciją gausiai papildo iki šiol nepublikuoti eskizai. Taip pat parodoje kita svarbi J. Galkaus kūrybos dalis, jis dirbo knygos dizaino srityje, apipavidalino per 100 knygų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi