Naujienų srautas

Kultūra2020.01.02 16:00

„Vanago portretas“: partizano šmeižimo kampanija sulaukė tinkamo atsako

Mėginimai sumenkinti Lietuvos partizanų laisvės kovų istoriją ir melagingi išpuoliai prieš partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą, kai buvo rasti šiojo palaikai, sulaukė tinkamo atsako. Režisieriaus Vytauto V. Landsbergio ir bendraminčių filmas „Vanago portretas“ – vienas geriausių to pavyzdžių.

Filme meistriškai susietos kelios siužetinės linijos ar potemės: paties A. Ramanausko-Vanago užrašyta Lietuvos partizanų kovos istorija, amžininkų liudijimai apie Vanago asmenybę, neseniai nuskambėjusi šmeižto kampanija ir ją dekonstruojančių analitikų įžvalgos. Filmas užbaigiamas jaudinamais, jau dokumentika tapusiais kadrais iš Lietuvos partizanų vado laidojimo ceremonijos 2018 metų spalį.

Neabejotinai didžiausia filmo vertė – užfiksuoti Vanago amžininkų liudijimai. Tų, kuriuos sunkiais pokario metais likimas suvedė su pačiu Vanagu, kitais partizanais. Jie dar kartą patvirtina apie Vanago ir jo bendražygių idealizmą, pasišventimą kovoje už Lietuvos laisvę nepakeliamai sudėtingomis sovietinės okupacijos sąlygomis.

Norisi padėkoti filmo kūrėjams, kad jautriai sureagavo į viešą melą, įvertino aplinkybes, kad Vanago amžininkai vienas po kito išeina Anapilin ir suspėjo jų pagalba sukurti portretą asmens, kuris daugeliui kartų išliks Didvyrio, Lietuvos Laisvės Kovų simboliu.

Nenuspėjama įspūdį palieka filmo siužetinė linija. Čia dailininkas, kuris pieštuku mėgina nupiešti Vanago portretą, gilinasi į Vanago asmenybę, stebi tikras per TV rodomas naujienas, susijusias su Vanago palaikų radimu, šmeižto ir to šmeižto dekonstravimo naujienas. Keliauja per vietas, kurios įamžintos Vanago prisiminimuose. Galiausiai piešiantįjį „vaidinantis“ asmuo finalinėje scenoje atsiduria tikrose Adolfo Ramanausko-Vanago laidotuvėse, atiduoda pagarbą paskutiniam Lietuvos partizanų vadui. Tai nepakartojama filmo kulminacija.

Šis filmas neabejotinai vienas geriausių filmų apie pokarį.

Nuo sausio 12-osios Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti V. V. Landsbergio filmas „Vanago portretas“, lapkritį sėkmingai pristatytas pilnose kino forumo „Scanorama“ salėse. Vėliau filmas bus rodomas per LRT TELEVIZIJĄ.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi