Kultūra

2015.09.08 13:45

Plungėje – M. Oginskio polonezai

Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Plungėje prasidėjo 10-asis Mykolo Kleopo Oginskio festivalis, skirtas kompozitoriaus ir diplomato 250-osioms metinėms. Koncertus lydi vienas leitmotyvas – garsusis Oginskio polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“.

Plungėje prasidėjo 10-asis Mykolo Kleopo Oginskio festivalis, skirtas kompozitoriaus ir diplomato 250-osioms metinėms. Koncertus lydi vienas leitmotyvas – garsusis Oginskio polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“.

Suskambus pirmiesiems polonezo garsams nuo kėdžių pakyla visi žiūrovai, kurių į festivalio koncertus susirenka iki tūkstančio. Antrajame  festivalio koncerte Lietuvos kamerinis orkestras atliko ir mažiau žinomus Mykolo Oginskio polonezus.    

„Šį vakarą skamba įvairi klasikinė muzika ir pagal savo amžių, ir pagal to žodžio prasmę. Pirmiausiai – V. A. Mocartas, jeigu jau pagal klasikos įvertinimą, A. Vivaldis, L. Boccherini – tokie seni žinomi kompozitoriai, o programos vinis yra Oginskio muzika“, – pasakojo M. K. Oginskio festivalio meno vadovas prof. Juozas Domarkas.

Muzika Oginskių rūmuose skambėjo visais laikais – apie 1873-uosius buvo įsteigta muzikos mokykla ir orkestras. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje ši mokykla garsėjo puikiais muzikantais ir į Europos muzikinę kultūrą besilygiuojančiu orkestru. Tačiau, pasak organizatorių, Oginskio festivalis – ne tik muzika.

„Į dešimtąjį festivalį yra įtrauktos net dvi parodos. Viena atidaryta atidarymo metu, tai – dailininko S. Veržbickio skulptūros paroda. Šeštadienį atidarysime XIX–XX a. lietuviškų kalendorių parodą, o taip pat pristatysime Lietuvos banko išleistą sidabrinę monetą, skirtą Oginskio 250-sioms gimimo metinėms“, – pasakojo Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.

Festivalio ištakos netolimos: 2003-aisiais buvo įkurta Plungiškių draugija, po trejų metų iš Plungės kilusio verslininko Bronislovo Lubio iniciatyva pradėtas rengti Mykolo Oginskio festivalis. Mecenatas nusprendė, kad visi festivalio koncertai turi būti nemokami.

Šeštadienį Plungėje koncertuos Kauno miesto simfoninis orkestras. Tęsiant senąsias rūmų tradicijas, vyks žirgų konkūro varžybos Oginskio festivalio taurei laimėti. Festivalio uždarymas – rugsėjo 26-ąją.