Kultūra

2019.12.30 10:47

Netikėtai išėjusį Remigijų Sabulį prisimena draugai ir bendražygiai: niekada savęs nekėlė virš kitų

vakare per LRT PLIUS – „Skrydis per Atlantą“ ir „Lituanica. Paslaptis“
Mindaugas Klusas, LRT.lt 2019.12.30 10:47

Sekmadienį netikėtai mirusį Remigijų Sabulį (1954–2019) draugai ir bičiuliai prisimena kaip nepaprastai talentingą, atsakingą aktorių, nuoširdų scenos partnerį, turėjusį polinkį į režisūrą, antrąją gyvenimo pusę iš esmės skyrusį šiai profesijai.

Nepatvirtintomis žiniomis, aktorius mirė savo namuose. Prieš keletą metų R. Sabulį buvo ištikęs insultas.

Ketino siūlyti vaidmenį

Kino režisierių Algimantą Puipą ši žinia sukrėtė juo labiau, nes dar visai neseniai jiedu su Remigijumi bendravo. Šis turėjęs gražių kūrybinių planų, svarstė grįžti į kiną, kurti komediją, nes, pasak aktoriaus, gyvenimas tapo pernelyg liūdnas.

„Pats taip pat ruošiuosi naujam filmui apie kiną. Dar žmonai Janinai Lapinskaitei pasakiau – kaip puikiai atrodo Sabulis, būtinai reikia pakviesti jį filmuotis – jis tikrai papuoš sumanymą“, – LRT.lt teigė kino režisierius.

Anot jo, R. Sabulis degė gyvenimo geismu ir aistra. Mėgino imtis režisieriaus profesijos, vienas pirmųjų nepriklausomoje Lietuvoje įsteigė privačią kino studiją „Remio filmai“, kūrė TV serialus, rašė scenarijus istorinėmis politinėmis temomis. Paskutiniu metu režisavo ir dubliavo animacinius filmus.

Epizodinį KGB karininko vaidmenį R. Sabulis sukūrė A. Puipos filme „Vilko dantų karoliai“. Kur kas didesnį – „Nuodėmės užkalbėjime“. Pasižymėjo savybe viską atlikti tobulai. „Aktorius buvo nepaprastai profesionalus, filmuotis ar garsinti ateidavo išsamiai pasiruošęs, „atlikęs namų darbus“. Tačiau aktorystę pamažu apleido, ieškojo savęs režisūroje“, – prisiminė A. Puipa.

Tardavo griežtesnį žodį

Aktorė Nelė Savičenko su velioniu R. Sabuliu yra vaidinusi vyresnei TV ir kino žiūrovų kartai įsiminusiame Arūno Žebriūno filme „Turtuolis, vargšas“, taip pat „Nuodėmės užkalbėjime“, „Mosfilmo“ juostoje „Baigiantis nakčiai“.

Nelė kolegą prisimena kaip nepaprastai draugišką žmogų, nuostabų kolegą, puikų scenos partnerį. „Nepaprastai liūdna, kad išėjo toks jautrus, draugiškas, empatiškas žmogus. Mokėti draugauti, rūpintis kitu – šiuos dalykus Remigijus gavo iš prigimties“, – LRT.lt teigė ji.

Aktorė prisimena, kad „Nuodėmės užkalbėjime“ buvo gana nejaukių scenų, bet ji dėkojanti likimui, kad tada jos scenos partneris buvo Remigijus, o ne kuris kitas kolega.

„Jokio diskomforto neteko patirti. Jis darė viską, kad tau būtų patogu, jauku – kiek leido scenarijus, suprantama. Niekada niekur savęs nestūmė į priekį, nekėlė virš kitų“, – tvirtino N. Savičenko. Anot jos, Remigijaus polinkis į režisūrą, ko gero, apdovanojo jį gebėjimu įsižiūrėti, įsijausti į kitus žmones, ne tik rūpintis savimi.

N. Savičenko yra iš jo išgirdusi ir griežtesnį žodį. „Jis pabarė mane, kai vaidinome du įsimylėjėlius Maskvoje, „Mosfilme“, kodėl aš truputį lengvabūdiškai žvelgiu į darbą, būsimą sunkesnę sceną. „Reikia pasiruošti, o tu kikeni visą dieną“, – sakė. Tačiau tas Remigijaus griežtumas buvo geranoriškas, jis tiesiog jaudinosi dėl manęs, kad per tai gausiu barti“, – prisiminė aktorė.

Filmas „Turtuolis, vargšas“ buvo kuriamas ir Jaltoje, teko filmuotis jachtoje. R. Sabulio ir Gedimino Girdvainio personažai ją buvo „įsigiję“. Tačiau aktoriai taip ir jautėsi, lyg laivas jiems priklausytų. „Remigijus mus visus jachtoje ir priimdavo kaip šeimininkas“, – aktorės balse atsirado linksmumo gaidelė.

Ištrauka iš laidos „Versmės. Kartų dialogai“. Remigijaus Sabulio apmąstymai

Talentingas teatro aktorius

Aktorinio meistriškumo kurso bičiulis Valentinas Masalskis visada prisimins Remigijaus vaidmenis Jono Vaitkaus/ Kauno dramos teatro spektakliuose „Golgota“, „Kaligula“, „Kingas“.

„Man atrodo, kad tai buvo pats įdomiausias jo kūrybos tarpsnis. Manau, teatre būtų labai daug pasiekęs. Tačiau kažkodėl susidomėjo kinu. Gal ir netinkamas metas dabar sakyti, bet, man regis, kine praleisti metai nedaug davė tikrajam jo talentui“, – teigė V. Masalskis.

Anot pašnekovo, R. Sabulis gebėjo labai greitai perprasti vaidmenį. Jei šis pasirodydavo jam artimas, tuoj pat prisitaikydavo ir gebėdavo atskleisti daugybę vaidmens spalvų.

Jiedviem teko vaidinti filmuose „Raudonmedžio rojus“, „Devyni nuopuolio ratai“. „Nepaprastai malonu buvo su juo dirbti. Kai Remigijus išėjo iš teatro, jau tada pajutau didelę netektį, nes buvo itin gabus aktorius“, – tvirtino pašnekovas.

Daug jėgų atidavė „Lituanicos“ paslapčiai

Teatro kritikas Julijus Lozoraitis priminė, kad su R. Sabuliu, Nijole Oželyte ir Jūrate Onaityte – būsimieji teatralai – mokėsi 23-ioje vidurinėje mokykloje (dabar – Simono Daukanto gimnazija). Čia jis sutiko savo būsimąją žmoną Vitą Rupaitę. Jiedu susilaukė dviejų vaikų – Lauros ir Remigijaus.

„Didžiulis jo gyvenimo etapas skirtas Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui. Su Eimuntu Nekrošiumi suvaidino „Skrydyje per Atlantą“, o nepriklausomybės metais daug jėgų ir sveikatos paaukojo dokumentinio filmo „Lituanica. Paslaptis“ kūrimui“, – pasakojo J. Lozoraitis.

Televizijos režisierius Saulius Vosylius velionį prisimins kaip mielą, žmogų, puikų aktorių, gerą filmavimo aikštelės partnerį. R. Sabulis filmavosi jo režisuotame LRT TELEVIZIJOS seriale „Atžalos“ – vaidino Joną Ūbį. „Į filmavimą ateidavo gerai pasirengęs, visada kupinas idėjų, minčių. Mėgino save ir režisieriaus amplua, šis kelias jam buvo kiek sudėtingesnis“, – LRT.lt teigė režisierius.

R. Sabulis aktorinį meistriškumą studijavo kartu su J. Onaityte, V. Masalskiu, Rimantu Bagdzevičiumi, Algimantu Pociūnu, šviesaus atminimo scenos meistrais Robertu Vaidotu, Valdu Žilėnu. S. Vosyliaus kursas Lietuvos valstybinėje konservatorijoje buvo vieneriais metais vyresnis.

Šiandien, gruodžio 30-ąją, R. Sabulio atminimui 19 valandą 25 minutės per LRT PLIUS bus rodomas jo režisuotas dokumentinis filmas „Lituanica. Paslaptis“ (2013), o 21 valandą 30 minučių – Raimondo Vabalo vaidybinis filmas „Skrydis per Atlantą“ (1983). Jame R. Sabulis vaidina Steponą Darių, o Eimuntas Nekrošius – Stasį Girėną. Likimo ironija: abu „Skrydžio“ aktoriai išėjo beveik to paties amžiaus – Remigijus ėjo 66-uosius metus, o Eimuntui iki 66-ojo gimtadienio pritrūko vienos dienos.

#LRTarchyvai:

Ištrauka iš serialo „Atžalos“

Remigijui Sabuliui atminti. Ištrauka iš serialo „Atžalos“

Tapatybė.lt. Aktorius ir režisierius Remigijus Sabulis pasakoja apie dokumentinį filmą Dariui ir Girėnui atminti

Tapatybė.lt. Aktorius ir režisierius Remigijus Sabulis pasakoja apie dokumentinį filmą Dariaus ir Girėno atminimui

Ištrauka iš laidos „Versmės. Kartų dialogai“. Remigijaus Sabulio apmąstymai

Ištrauka iš laidos „Versmės. Kartų dialogai“. Remigijaus Sabulio apmąstymai

Ištrauka iš filmo „Gustavo nuotykiai“. Remigijus Sabulis įkūnija Kapitono Nemo personažą

Ištrauka iš filmo „Gustavo nuotykiai“. Remigijus Sabulis įkūnija Kapitono Nemo personažą