Naujienų srautas

Kultūra2019.12.27 13:47

Metus išlydi knyga apie esperanto kalbos pradininką Liudviką Zamenhofą

LRT.lt 2019.12.27 13:47

Pažymint tarptautinės Esperanto kalbos kūrėjo žymiausio pasaulio litvako Liudviko Lazario Zamenhofo gimimo 160-ąsias metines Pasaulio lietuvių centro leidykla, bendradarbiaudama su Lietuvos esperantininkų sąjunga, išleido Aleksandro Korženkovo knygą „Zamenhofas: biografinė apybraiža“, rašoma pranešime žiniasklaidai. 

Naujoji knyga išsiskiria dokumentiniu tikslumu ir glaustumu, remiasi gausia archyvine medžiaga. Autorius virtinę metų dirbo Lenkijos, Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, Austrijos, Prancūzijos , Nyderlandų, Vokietijos, Šveicarijos archyvuose ir bibliotekose ir po kruopelytę dėliojo L. Zamenhofo gyvenimo ir kūrybos faktus į vieną knygą. Išdava – 320 puslapių knyga „Žmogus: Daktaro L. L. Zamenhofo gyvenimas, veikalai ir mintys“ , kuri 2009 netais išleista Kaune esperanto kalba.

Šiemet išleista knyga „Zamenhofas: biografinė apybraiža“ yra ankstesnės knygos gausiai iliustruota santrauka, kuri pirmą kartą buvo išleista taip pat Kaune ir taip pat esperanto kalba 2010 metais. Ją į lietuvių kalbą iš esperanto kalbos išvertė Rimas Šuopys. Knygos redaktorė Aida Kubilienė, viršelio dizainerė – Virginija Jokubkaitė. Leidinio pabaigoje autorius pateikia išsamią bibliografiją. Knyga tapo bestseleriu ir iki šiol jau yra išversta į anglų, čekų, slovakų, italų, ispanų, portugalų kalbas ir išleista tose valstybėse.

Lietuvos esperantininkams šie metai išskirtiniai. Prieš 100-metį, 1919-aisiais, buvo įkurta Lietuvos esperantininkų sąjunga. Pažymėdami tai, A. Korženkovo knygos pabaigoje pridėjome keturis papildomus tekstus: V. Šilo istorinį straipsnį „Liudvikas Zamenhofas ir Veisiejai“, išsamią studiją apie pirmuosius du Lietuvos esperantininkų sąjungos veiklos dešimtmečius (1919–1940), Povilo Jegorovo apžvalginį straipsnį apie šiandieninę Lietuvos esperantininkų sąjungos veiklą, ją atkūrus 1988 metais, bei žymių žmonių pasisakymus apie esperanto kalbą.

Tai jau septintoji lietuvių kalba išleista knyga apie šio didžio humanisto ir mąstytojo gyvenimą, kūrybą, veiklą. Pirmasis platesnę L. Zamenhofo biografiją parašė ir paskelbė Aleksandras Dambrauskas-Jakštas dar 1930 metais rinkinyje „Užgesę žiburiai“.

2002 metais leidykla „Ryto varpas“ Kaune šią biografiją išleido atskira knyga pavadinimu „Svajotojas“ kartu su Petro Čeliausko straipsniu „Liudvikas Zamenhofas ir Lietuva“ priede. Tais pačiais metais leidykla „Alma Littera“ išleido italų autoriaus Vitaliano Lamberti labai plačią ir gausiai iliustruotą knygą „Vienas balsas visam pasauliui“ (iš italų kalbos vertė I. Tuliševskytė ir A. Gudaitis).

Kauno leidykla „Dajalita“ 2004 metais išleido britų rašytojos Marjorie Boulton labai populiarią knygą „Zamenhofas, esperanto kalbos autorius“ (iš esperanto kalbos vertė D. Statkuvienė). Tais pačiais 2004-aisiais Kauno leidykla „Ryto varpas“ išleido lenkų žurnalisto ir rašytojo Romano Dobrzynskio knygą „Zamenhofo gatvė“ (iš esperanto kalbos vertė D. Pileckienė, V. Šidlauskas ir kiti).

Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas Vilniuje 2006 metais išleido prancūzų autorių Rene Centassi ir Henri Massono knygą apie L. Zamenhofą „Žmogus, metęs iššūkį Babeliui“ (iš prancūzų kalbos vertė V. Rinkevičius).

Pagaliau Vilniaus esperantininkų draugija kartu su leidykla „Žemės trauka“ 2017 metais išleido Vytauto Šilo studiją „Zamenhofas istorinėje Lietuvoje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi