Naujienų srautas

Kultūra2019.12.27 13:52

Solistę glumina absurdiška konkurencija Lietuvos nacionalinėje operoje: nesinori nusileisti iki tokio lygio

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2019.12.27 13:52

Po Vilijos Kuprevičienės koncertų Leipcige susižavėję kritikai rašė: „Nauja žvaigždė iš Lietuvos unikaliu balsu sukėlė audrą Leipcigo „Gewandhaus“. Palyginti neseniai solinę karjerą pradėjusi dainininkė per kelis metus spėjo pelnyti „Didžiuosius prizus“ konkursuose Lietuvoje ir Lenkijoje, išleisti tris kompaktines plokšteles su Bulgarijos ir Vengrijos orkestrais bei nuolatine koncertų partnere pianiste Aleksandra Žvirblyte.

Kvietimai į tarptautinius festivalius, soliniai koncertai įvairiose pasaulio šalyse, likimo siųsti išmėginimai ir pasiaukojanti meilė vyrui Gediminui... Galbūt todėl beveik visų Vilijos koncertų, kompaktinių plokštelių pavadinimai susiję su meile. Visai neatsitiktinai ir šeštadienį, gruodžio 28-ąją, festivalyje „Šv. Kalėdos Chodkevičių rūmuose“ įvyksiantis V. Kuprevičienės ir A. Žvirblytės koncertas pavadintas „Vien tik meilė“.

Likimas siuntė skaudų smūgį

– Solinę karjerą pradėjote vėliau nei dauguma dainininkų. Kokios priežastys tai lėmė?

– Kai pradėjau dirbti Lietuvos nacionalinės operos chore, solistų buvo daug, o aš nebuvau pakankamai drąsi. Vėliau gimė sūnus, dukra, išėjau motinystės atostogų, neturėjau kada galvoti apie karjerą.

Grįžusi į darbą gavau nedideles solines partijas. Buvau pradėjusi kilti, bet likimas pasiuntė dar vieną skaudų smūgį – mylimam vyrui plyšo aorta. Tądien koncertavau gydytojams.

Užtruko apie metus, kol vyras atsistojo ant kojų. Pagijo, galima sakyti, laimingo atsitiktinumo dėka ir paskatino mane siekti solinės karjeros.

Koncertų planuose – atokios šalys

– Prieš pasirinkusi profesionalios muzikės kelią išmėginote ir kitų profesijų, turite pačių įvairiausių pomėgių.

– Nuo mažens žinojau, kuo noriu būti užaugusi – gydytoja, aktore arba dainininke. Visa tai ir lydėjo mane. Dirbau sostinės Lazdynų ligoninėje, traumatologijos skyriuje. Teko ir ligoniams vaistus leisti, ir už rankos operacinėje laikyti.

Aktorystės mokiausi Liaudies teatre ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT). Na, o dabar dainuoju.

– Atskleiskite savo gastrolių maršrutus, koncertinius planus.

– Esu koncertavusi Kazachstane, Rusijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, JAV. Įsiminė pasirodymai prestižinėje Leipcigo „Gewandhaus“ didžiojoje salėje, Berlyno filharmonijos salėje su puikiu orkestru, diriguojamu Adi Baro. Kitąmet planuose Kinija, JAV, Lenkija, Vokietija ir, žinoma, daug koncertų Lietuvoje.

– Jūsų programa, kurią pristatote festivalyje, pavadinta „Vien tik meilė“. Kodėl vien tik ji?

– Visos vertybės man pagrįstos meile. Manau, meilė turi nugalėti viską. Be jos negaliu įsivaizduoti gyvenimo. Juk tai Dievo mums suteiktas tyriausias jausmas.

„Turandot“ neleido repetuot

– Virtinę metų dainavote Operos teatre, bet dabar pasirinkote laisvos menininkės kelią. Norėjote būti nepriklausoma?

– LNOBT dar kartais dainuoju, bet stengiuosi kuo mažiau. Nes čia jaučiama absurdiška konkurencija dėl vaidmenų. Nesinori nusileisti iki tokio žemo lygio. Esu ganėtinai subrendusi asmenybė ir žinau, ko siekiu.

Po atrankos į spektaklį „Turandot“ man buvo patikėtas pagrindinis vaidmuo. Tačiau vienai solistei, iš pradžių vaidmens negavusiai, užkliuvo mano kompetencija. Ji suabejojo, ar buvusi choro artistė gali atlikti tokią partiją. Man net neleista repetuoti.

Kelionės per pusę pasaulio

– Jūsų vyras Gediminas – aistringas operos mėgėjas. Dažnai skrendate per pusę pasaulio, kad pasiklausytumėte mylimos operos ar mylimų atlikėjų?

– Esu laiminga, kad savo vyro nuopelnu galiu pamatyti ir išgirsti garsius atlikėjus garsiausiuose teatruose. Gediminas mane lydi ir į teatrus, ir į mano koncertus. Neseniai grįžome iš Niujorko, ten dainavau bažnyčioje. Po savaitės išskridome į Milaną, kur garsiajame teatre „La Scala“ žiūrėjome operą „Tosca“ ir šventinį koncertą. Kelionės nuovargį kompensuoja įspūdžiai ir įgyta patirtis.

– Kaip sudarėte šventinio koncerto programą?

– Koncertui parengiu kaskart naują programą. Tai, kas tinka mano balsui. Džiaugiuosi tuo, kas veda mane pirmyn ir leidžia tobulėti. Šį kartą bus naujiena: Giuseppe`s Verdi „Miserere“. Ir – publikos mėgstamos G. Verdi, Ruggero Leoncavallo, Charles`io Gounod, Luigi Arditi arijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi