Kultūra

2019.12.23 17:59

Jau kitąmet Danės upėje galėtų būti prišvartuotas karinis laivas „Sūduvis“

Klaipėdoje svarstoma, kad jau kitąmet Danės upėje galėtų būti prišvartuotas karinis laivas „Sūduvis". Karinėse jūrų pajėgose šis laivas jau atitarnavo, tačiau dar geros būklės, todėl kaip įdomų eksponatą ketinama perduoti Lietuvos jūrų muziejui.

Karinis laivas M52, turintis „Sūduvio“ vardą, šiuo metu prišvartuotas Karo laivų flotilėje, jame nuolat tarnauja keletas laivą prižiūrinčių kariškių. Tačiau į užduotis jau nebeplaukia.

„Jis gamintas Vokietijoje po Antro pasaulinio karo ir iš pradžių buvo naudojamas kaip minų traluotojas, sakykim kaip tralas, tempiamas iš po laivo, nupjaudavo inkarinių minų grandines ir taip mina iškildavo į viršų ir būdavo sunaikinama, vėliau laivas buvo modernizuotas ir perdarytas į minų medžiotoją“, – teigia Karinių jūrų pajėgų atstovas Ramūnas Kažerskas.

Lietuvos karinėse jūrų pajėgose laivas tarnauja 20 metų, jis dalyvavo bendruose NATO projektuose, tačiau dabar jau nebetinkamas – įranga pasenusi, o modernizuoti būtų per brangu. Todėl ketinama perduoti Lietuvos jūrų muziejui.

„Jau kelis kartus jame lankiausi, negaliu stebėtis, kaip iš tiesų medinės detalės ir žalvariniai visokie dalykėliai išsilaikę puikiai, tikrai kalbėjom, kad nereikia perdažinėti, nuglaistyti, nupoliruoti – viskas turi būti autentiška“, – sako Jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.

Svarstoma, kad laivas galėtų būti prišvartuotas Danės upėje, kažkur tarp Pilies tilto ir Jono kalnelio įplaukimo, ir taptų eksponatu.

Ieškant tinkamos vietos, reikia tartis su architektais, numatyti komunikacijas, derėtis su krantinių koncesininku, pasak mero, rasti vietą, kad tiktų visiems nebus lengva, vienur trukdo žvejams, kitur irkluotojams. Pasak Jūrų muziejaus direktorės, karinis laivas Danėje nebūtų naujiena – 19 a. pabaigoje - 20 a. pradžioje čia dažnai viešėdavo laivas „Prezidentas Smetona“. Kol kas dar neskaičiuota, kiek kainuotų laivą paremontuoti, pritaikyti lankytojams, įrengti ekspozicijas, bet lėšų pasiryžę ieškoti ir miestas, ir muziejus.