Kultūra

2019.12.20 23:16

Knygoje – moterys, kurios išskirtinai įsirašė į Lietuvos istoriją

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.20 23:16

Ką tik pasirodžiusioje knygoje „Lietuvos vizionierės“ – dešimt subjektyvių pasakojimų apie moteris, įėjusias į Lietuvos bei pasaulio istoriją kaip novatorės ir vizionierės. Nuo Bonos Sforzos iki Jurgos Ivanauskaitės. Tai asmeniška knyga – sako knygos autorė, gidė Elena Gasiulytė, siekusi su dešimčia istorinių asmenybių tiesiog pasikalbėti.

Knygos „Lietuvos vizionierės. 10 ispūdžiografijų“ sukūrė dvi autorės, tekstą rašė E. Gasiulytė, o piešė Miglė Anušauskaitė.

Knygoje, kaip teigia teksto autorė, 10 tikrų istorijų apie gerai žinomas moteris – Žemaitę ar Jurgą Ivanauskaitę. Nors visa pateikiama informacija istoriškai teisinga, norėjosi ją pateikti ne enciklopediškai, todėl kiekvienas pasakojimas asmeniškas ir subjektyvus.

Elena sako nesiekusi tarp moterų sukurti hierarchijos ir suskirstyti jas pagal nuopelnus, darbus ar dar kitais kriterijais.

Knygą iliustravo M. Anušauskaitė, gerai žinoma iš prieš porą metų sukurtos komiksų knygos apie Greimą, ji sako, kad piešiant komiksus viena vertus nesinori užgauti kokio konkretaus žmogaus, kita vertus, sakosi mėgstanti nesąmones, piešti rimtai neįdomu, todėl atsiranda noras lengvai pasišaipyti.

Panorama. Patvirtintas Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos skyrybų susitarimas

„Skalėje tarpo rimtumo ir nesąmonių, tokia visai informacine prasme yra kitų knygų, enciklopedijų ar internetas, ši knyga asmeniškesnė. Ta knyga gal tiktų žmogui, kuris norėtų sužinoti tokiu būdų lyg su draugu plepėtų, kur susipina asmeninė istorija ir prikaišiota pokštų. Aš linkstu prie nesąmonių“, – atvirai pasakoja iliustratorė.

Lituanistė E. Gasiulytė aštuonerius metus dirba gide, apie šias moteris ji pasakoja ir per vedamas ekskursijas, sako, kad iš išgirstų žmonių klausimų lengviau susidaryti įspūdį, kas jiems įdomu ir tai parašyti knygoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.