Kultūra

2019.12.21 18:31

Anapus pulto. Kaip radijo teatro režisierius Romualdas Vikšraitis Kalėdas grąžino

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.12.21 18:31

Režisierius Romualdas Vikšraitis su gausia aktorių profesionalų ir mėgėjų draugija sukūrė radijo spektaklį pagal Charlesą Dickensą – „Kalėdų giesmė“. „Nuostabus kūrinys, viena iš kelių šio autoriaus kalėdinių istorijų. Sovietmečiu pasakos nevertė ir nepublikavo, draudė“, – LRT.lt rubrikai „Anapus pulto“ pasakojo spektaklio režisierius.

„Kalėdų giesmę“ jis kaip tik ir atradęs sovietiniais laikais, tačiau išleista ji buvo dar tarpukario Lietuvoje. 1978 metais R. Vikšraitis Vilniaus teatre „Lėlė“ statė spektaklį pagal Maurice`o Maeterlincko „Mėlynąją paukštę“. Tuometinis direktorius jam liepė žodį „Kalėdos“ pakeisti į „Naujuosius metus“.

Tada netikėtai į rankas pateko Ch. Dickenso „Kalėdų giesmė“. Pajutęs didžiulį norą ją perkelti į sceną, tačiau tai įvyko tik nepriklausomoje Lietuvoje, 15 metų veikusiame Elfų teatre (dabar – Vilniaus kamerinis teatras). Tad šiemet, R. Vikšraičio nuopelnu, žodis „Kalėdos“ pagaliau bus sugrąžintas.

Vilniaus kamerinio teatro aktoriai ir sudaro Ch. Dickenso pasakos gaivintojų branduolį: Tadas Gudaitis (Skrudžas), Žaneta Jablonskytė-Gudaitienė (Praeities Kalėdų dvasia), Vaiva Mačenskienė (buvusi Skrudžo mylimoji), Paulius Valaskevičius (jaunas sūnėnas), Algimantas Butvilas (Krečetas). Marlio dvasią įgarsino aktorius Dainius Kazlauskas. Vaidina ir visas būrys moksleivių iš Vilniaus miuziklo mokyklos.

„Amerikoje, sužinojau, kiekvienas mėgėjų teatras laiko garbės reikalu C. Dickenso „Kalėdų giesmę“ suvaidinti prieš gražiausias metų šventes. Ji perduoda didelių žmogiškų vertybių, turi veikti kaip gerumo, nuoširdumo ir didžiadvasiškumo skiepai mūsų visuomenei“, – LRT.lt kalbėjo R. Vikšraitis.

Šią Ch. Dickenso pasaką gerai žinome pagal bendriniu tapusį pagrindinio personažo Skrudžo vardą. Tai gobšus, nemielas, nemylintis, visus niekinantis veikėjas, didžiausia vertybe laikantis tik savo asmeninį turtą.

„Lietuviai tiki dvasiomis, štai per Kūčias palieka lėkštelę savo išėjusiems artimiesiems. O Ch. Dickenso kūrinyje grįžta nerami dvasia, nes gyvenimą pragyveno netinkamai“, – priminė režisierius.

Radijo teatre jis yra inscenizavęs Hanso Christiano Anderseno „Sniego karalienę“. Aktoriai skaitė dialogus, o pasakotojo tada atsisakęs. Tuo pačiu keliu nueita ir šįsyk – istorija perteikiama per personažo reakcijas.

Ne pirmą kartą R. Vikšraitis su profesionale ir jautria radijo garso režisiere Lina Dainiene. Tačiau tai pirmas jų bendras darbas radijo teatre suaugusiems.

O kodėl panūdo imtis Ch. Dickenso? – nes reikia viešinti, skleisti, platinti visa, kas skatina gerumą, žmogiškumą, atjautą. „Turime apie tai kalbėti, pasakoti, kurti ir kartoti. Nes gerumo sėkla sunkiai sudygsta. Ypač šiais laikais, kai bet kokią mintį pasakome be jokios atsakomybės. Labai norėčiau šį darbą skirti savo mamos Eugenijos atminimui ir prisiminti žmones, kurie atskleidė šv. Kalėdų prasmę mano vaikiškoje širdyje“, – kalbėjo R. Vikšraitis.

Radijo spektaklio „Kalėdų giesmė“ premjera įvyks gruodžio 25 ir 28 dienomis po vidudienio žinių per LRT KLASIKOS programą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.