Kultūra

2019.12.19 18:20

Gedimino legenda išsipildė – UNESCO jubiliatas Vilnius tampa žinomas visame pasaulyje

„Tuo metu kunigaikštis Gediminas rašė laiškus, kviesdamas pažinti miestą, nes jis buvo žinomas tik patiems šalies ir nedidelio aplinkinio regiono gyventojams. Po tų laiškų atsiradimo, Vilnius tapo žinomas Europoje. Miesto įrašymas į UNESCO prieš 25 metus yra tarsi dar vienas Gedimino legendos išsipildymas – mūsų sostinė žinoma ne tik regione ir Europoje, bet ir visame pasaulyje“, – LRT RADIJUI sako Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros (VSAA) direktorius Gediminas Rutkauskas.

Vilnius, o ir visa Lietuva švenčia garbingą sostinės įstojimo sukaktį į svarbios organizacijos šeimą – prieš 25-erius metus Vilnius įrašytas į UNESCO (Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija, įkurta iškart po II Pasaulinio karo Jungtinėse Tautose 1945 metais, siekiant skatinti bendradarbiavimą tarp skirtingų tautų švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijų srityse – LRT.lt) pasaulio paveldo sąrašą.

Kosmopolitiškasis Vilnius – jau 25-eris metus įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą

VSAA direktorius G. Rutkauskas sako besididžiuojantis, kad Vilnius buvo pirmoji Baltijos šalių sostinė, gavusi šį titulą. „Rygos ir Talino senamiesčiai į UNESCO paveldo sąrašą įrašyti vėliau – dar po dviejų metų“, – tikina G. Rutkauskas.

Pasak jo, vertingiausi Vilniaus saugomi objektai yra šventyklos, kurios sudaro istorinę miesto infrastruktūrą. „Valdovų ir pilių kompleksų tuo metu buvo likę tik trupiniai. Tai štai kas yra dabar atkurta, irgi tapo atgyjančios istorijos dalimi. Svarbiausia dalimi, – pabrėžia paveldosaugininkas. – Vienuolyno ansambliai, kurie išsidėstę ratu, gynybinės sienos liekanos, kurios irgi formavo miesto struktūrą, gatvių tinklas ir visas urbanistinis audinys, atspindintis įvairiausius istorinius laikotarpius – visa tai yra vertingiausi saugomi objektai Vilniuje“.

G. Rutkausko teigimu, einant sostinės senamiesčio gatvėmis, puikiai galima pamatyti gotikos, baroko, renesanso, eklektikos, klasicizmo. „Visa tai buvo sukurta ne taip kaip mes įsivaizduojame - lietuvių ar čia gyvenusių žmonių, - bet tai yra Lietuvos didikų, invazinių valdžių sukviesti, suvežti žymiausi ir geriausi architektai, kurie čia kūrė. Ir kūrė tikrai pasišventusiai. Matydami jau prieš tai buvusią nuostabią gamtinę-architektūrinę aplinką, kūrė išties puikiai, – kosmopolitiškai Vilniaus miesto paveikslą pristato pašnekovas. – Mes turime ne tik lietuvių, bet ir italų, vokiečių, rusų sukurtos nuostabios architektūros – esame pasaulinis miestas, tačiau šito dar neįsisamoninome“.

Vilniaus senamiestis pasikeitė iš esmės, sako G. Rutkauskas. „Ypač tiems, kurie prisimena pirmuosius posovietinius metus, – primena VSAA direktorius. – Tai buvo pilkas, bemaž labiausiai apleistas miesto gabalas. Jis buvo lyg ir patrauklus, bet jame beveik nebuvo kavinių – vos kelios, viešbučių buvo irgi vos keli, nykios įstaigos, buvo ir VRM ten įsikūrusi – senamiestis buvo vos gyvas, – pirmųjų nepriklausomybės metų sostinės senamiesčio situaciją apžvelgė G. Rutkauskas. – Jo didybės ir grožio nesimatė“.

Pašnekovas akcentuoja, kad dabar senamiestis yra gyvas: savo pirmines paskirtis susigrąžino šventyklos ir vienuolynai, jame gausu veiklos, paslaugų, pramogų, turistų. Tiesa, pastarųjų galėtų būti daugiau, jei gerai veiktų komunikacija. Pasak jo, „Vilnius yra santykinai nedidelis miestas mažoje šalelėje“. Pašnekovas sako, kad žinomumui didinti, reiktų vėl prisiminti Gedimino laiškus.

„Tuo metu kunigaikštis Gediminas rašė laiškus, kviesdamas pažinti miestą, nes jis buvo žinomas tik patiems šalies ir nedidelio aplinkinio regiono gyventojams. Po tų laiškų atsiradimo, Vilnius tapo žinomu Europoje. Miesto įrašymas į UNESCO prieš 25 m. yra tarsi dar vienas Gedimino legendos išsipildymas – mūsų sostinė žinoma ne tik regione ir Europoje, bet ir visame pasaulyje“, – optimizmo nestokoja VSAA vadovas.

G. Rutkauskas taip pat informuoja, kad Vilnius yra įtrauktas į nuo 2017-ųjų kuriamą pirmąjį turizmo projektą pasauliui, kuriame bus pristatomas Europos paveldas. „Tai ne šiaip sau pavieniams turistams skirtas projektas. Šiuo projektu Europa pasauliui pristatys visa, ką turi geriausio. Ir tame pristatyme bus mūsų sostinė Vilnius, – džiaugiasi paveldosaugininkas. – Didieji Europos miestai yra ir taip žinomi, tačiau yra daugybė paveldo, apie kurį esame labai mažai girdėję“.

Parengė Vismantas Žuklevičius