Kultūra

2019.12.16 15:48

Žymi lietuvių pianistė atidaro kalėdinį saloną, jame pinsis vizijos ir tikrovė

LRT.lt2019.12.16 15:48

Gruodžio 17 dieną Vilniaus paveikslų galerijoje pradedamas festivalis „Šv. Kalėdos Chodkevičių rūmuose“, rašoma pranešime žiniasklaidai. Pokalbis su festivalio rengėja pianiste prof. Aleksandra Žvirblyte.

– Rengiate tarptautinius Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos festivalius Palangoje ir Vilniuje, edukacinius renginius, įvairius koncertus. Kaip kilo mintis surengti dar vieną festivalį?

– Kartą teko dalyvauti TV laidoje „Vizijos ir tikrovė“, tokiame žavingame salone su muzika, pokalbiais. Užsikrėčiau idėja, vis pasvajodavau apie saloną, kuriame mintimis dalytųsi menininkai, filosofai, literatai, skambėtų įvairių epochų muzika – kaip 19 amžiaus aukštuomenės intelektualų susibūrimuose.

Prieš 8 metus pradėjau rengti Tarptautinį M. K. Čiurlionio muzikos festivalį nuostabioje grafų Tiškevičių rūmų svetainėje Palangoje, autentiškoje istorinėje erdvėje. Vėliau festivalis prasiplėtė, tačiau ryšys su istorinėmis erdvėmis liko stiprus. Šiemet kilo mintis surengti kalėdinių renginių ciklą, kur muzika pintųsi su poezija, teatru.

– Kokius atlikėjus, programas planuojate jame pristatyti?

– Spektras gana platus – fortepijonas, vokalas, styginiai instrumentai, patys įvairiausi pučiamieji. Žymūs atlikėjai ir jauni talentai.

Turbūt labiausiai rūmų atmosferai atlieps Guodos Gedvilaitės „Claros Schumann salonas“, jame C. Schumann ir jos aplinkos – Johanneso Brahmso , Josepho Joachimo, Carlo Wittmano – istorijas muzikos garsais papasakos pianistė G. Gedvilaitė, Motiejus Bazaras, Vilhelmas Čepinskis, Mindaugas Bačkus.

Kalėdas sutikti Paryžiuje kvies žymių Lietuvos menininkų Petro Vyšniausko ir Aleksandros Žvirblytės duetas. Tai – nauja, specialiai festivaliui parengta programa, kurioje Claude`o Debussy, Maurice`o Ravelio, Gabrielio Faure, Jeano Francois Dandrieu ir kitų autorių kūriniai fortepijonui ir transkripcijos fortepijonui su saksofonu jungsis su P. Vyšniausko improvizacijomis pagal prancūzų muzikos šedevrus.

Šiedu menininkai pakvies ir į dar vieną šventinį koncertą Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje – „Improvizacijos žvakių šviesoje“. Na, daug žvakių nebus – priešgaisrinė sauga neleidžia, tačiau spontaniškai gimstančios muzikos, susijungiančios su pasaulinės muzikos šedevrais iš įvairių epochų – tikrai bus.

Įdomu, kad šiame koncerte debiutuoja jauna menininkė Elzė Fedorcovaitė. Elzė – perspektyvi jauna pianistė, tačiau šįkart girdėsime jos eiles.

Dar vienas nepaprastai įdomus debiutas – puiki jauna dainininkė Marija Clara. Žymios muzikų šeimos atžala, šiuo metu gyvenanti Buenos Airėse, pristatys solinę programą „Pyahu“. Jose pinsis kalėdinės giesmės, argentinietiškos liaudies dainos ir autoriniai M. Claros kūriniai. Marijos koncerte dalyvaus ir jos tėtis – legendinis saksofonininkas P. Vyšniauskas.

Vokalinės muzikos mylėtojams parengėme dar vieną žavingą programą „ Vien tik meilė“, kurią atliks puikus sopranas, tarptautinių konkursų Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje „Grand Prix“ laimėtoja Vilija Kuprevičienė. Vilijos solinė karjera prasidėjo ne taip seniai, tačiau ji jau puikiai įvertinta įvairių šalių muzikos kritikų, koncertuoja tokiose žymiose salėse kaip „Gewandhauz“, pasirodo su įvairių šalių orkestrais.

Galima pasakyti, kad šiemet festivalyje karaliauja pučiamieji – be maestro P. Vyšniausko programų, girdėsime dar tris. Visų pirma tai į žvaigždes publiką nuskraidinti pasirengę du talentingi jauni menininkai – saksofonininkė Natalija Cymaliova ir pianistas Paulius Anderssonas.

Paulius – gerai Lietuvos publikai žinomas solistas, pastaruoju metu greta solinių pasirodymų vis dažniau girdimas ir kameriniame amplua. Jis ką tik muzikavo tarptautiniame projekte, su smuikininke iš Korėjos ir violončelininku iš Naujosios Zelandijos surengė koncertus garsiausiose Diuseldorfo ir Kelno salėse.

Pauliaus ir Natalijos duetas labai sėkmingai debiutavo Vokietijoje, prestižinėje Roberto Schumanno salėje ir iškart gavo pasiūlymų koncertuoti įvairiuose Vokietijos miestuose.

Tyiam susikaupimui prieš didžiąsias metų šventes, kai būsimų metų planai, kvies fleitininkė Vilmantė Kaziulytė ir pianistė Kristina Ivanauskaitė su programą „Tyli naktis“. Prancūzų kompozitorių C. Debussy ir Franco Poulenco muziką atliks muzikų dinastijos atstovai klarnetininkai Morta Kačion ir Kristupas Kačionas, poeziją skaitys aktorė Viktorija Kuodytė. Fortepijonu skambins Ala Bendoraitienė.

O startuojame jau rytoj – festivaliui „toną duos“ jauni menininkai – daugelio tarptautinių konkursų nugalėtojai, koncertuojantys ne tik Lietuvos, bet ir užsienio koncertų salėse: Paulina Bakšaitė, Elzė Fedorcovaitė, Ugnė Katinskaitė, Ieva Kuprevičiūtė ir Jokūbas Savickas.


Festivalis „Šv.Kalėdos Chodkevičių rūmuose“
Gruodžio 17 d. 18 val. Jaunosios Lietuvos žvaigždės
Paulina Bakšaitė (saksofonas), Elzė Fedorcovaitė (fortepijonas), Ugnė Katinskaitė (smuikas), Ieva Kuprevičiūtė (fleita), Jokūbas Savickas (violončelė)
Koncertmeisterė Lina Šatkutė
Gruodžio 18 d. 18 val. „Noël à Paris“
Petras Vyšniauskas (saksofonas), Aleksandra Žvirblytė (fortepijonas)
Prancūzų poeziją skaitys Carolin Paliulis
Gruodžio 19 d. 18 val. Duo FluPia: „Tyli naktis“
Vilmantė Kaziulytė (fleita), Kristina Ivanauskaitė (fortepijonas)
Gruodžio 20 d. 18 val. „Kalėdinė rapsodija“
Morta Kačion (klarnetas), Kristupas Kačionas (klarnetas),
Ala Bendoraitienė (fortepijonas) Poeziją skaitys Viktorija Kuodytė
Gruodžio 21 d. 18 val. Maria Clara: „Pyahu“
Maria Clara (vokalas, klavišiniai), Petras Vyšniauskas (saksofonas)
Gruodžio 27 d. 18 val. „Skrydis į žvaigždes“
Natalia Tsymaliova (Vokietija, saksofonas),
Paulius Andersson (Lietuva-Danija, fortepijonas)
Gruodžio 28 d. 18 val. „Vien tik meilė“
Vilija Kuprevičienė (sopranas), Aleksandra Žvirblytė (fortepijonas).
Gruodžio 29 d. 18 val. Claros Schumann salonas
Guoda Gedvilaitė ( fortepijonas)
Motiejus Bazaras (fortepijonas)
Vilhelmas Čepinskis (smuikas)
Mindaugas Bačkus (violončelė)
Gruodžio 22 d 16 val.Taikomosios dailės muziejuje-Šventinis koncertas „Improvisations in the candlelight“. Petras Vyšniauskas, saksofonas, Aleksandra Žvirblytė, fortepijonas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.