Kultūra

2019.12.15 18:35

Paminėtas Kuprevičiaus 75-metis: idėja provokavo klausytojus

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.15 18:35

Nacionalinė filharmonija užbaigė metus, skirtus Giedriaus Kuprevičiaus 75-ajam gimtadieniui. Šeštadienį Vilniuje atlikta simfonija „Iš plokščiojo pasaulio“. Teatralizuotą premjerą pats kompozitorius juokaudamas pavadino „riba tarp brandaus amžiaus ir antrosios vaikystės“ ir teigia, kad kartais ir apie labai rimtus dalykus reikia kalbėti žaismingai.

Prieš simfonijos premjerą maestro G. Kuprevičius šiek tiek nerimavo – parašė didelės apimties kūrinį ir negirdėjo, kaip jis skamba repeticijose, todėl koncertas kėlė jaudulį. Žiūrovų laukė ne tik gimtadienio proga atliekama premjera, bet ir pasakų herojais virtę Nacionalinio simfoninio orkestro muzikantai. Dailininkės Birutės Ukrinaitės drabužiai papildė kūrinį, kurį kompozitorius parašė pagal Terio Pračeto romanų ciklą „Plokščiasis pasaulis“.

Septynių dalių simfonijoje „Iš plokščiojo pasaulio, arba Skrybėlė, pilna muzikos“ maestro sukūrė būtybes, kurios renkasi į vieną spiečių. Jį palygino su idėjomis, kurios vienu metu kyla daugeliui ir taip suburia žmones. Simfonijoje – ir grėsmingai nuščiuvęs kraštovaizdis, Samanėlių lopšinė Marlinei Skenduolei, siūlymas pamatyti save, raganų išbandymai ir mintys apie ateitį. Pasak kompozitoriaus, svarbu, kad ta ateitis – kiekvieno iš mūsų, ne kieno nors kito.

„Turime šalia rimtų, tragiškų, neišsprendžiamų kai kada dalykų turėti ir šiek tiek atvangos tam. Ir toj atvangoje galbūt yra atsakymai į sudėtingus klausimus“, – sako kompozitorius.

Kompozitorius teatralizuota kūrinio atlikimo idėja provokavo klausytojus. Nacionalinis simfoninis orkestras bei dirigentas Modestas Pitrėnas ėmėsi eksperimento ir ne tik teatralizuotais kostiumais, bet ir šnabždesiais su kolegomis per kūrinį neleido klausytojams nukreipti minčių į dausas.

G. Kuprevičius sako, kad kiekvienam savo jubiliejui skirtam koncertui turėjo vis kitų pateikimo idėjų. Nenorėjo kartotis: „Buvo labai netikėtas santykis ne tik į tą jubiliejų, bet į mano darbus. Nes muzikantai prigalvojo tiek visokiausių renginių, tiek visokiausių progų pabendrauti, kad pradėjus skaičiuoti, kiek gi čia gali būti tų jubiliejinių vakarų, ir suskaičiavau apie 60 per tuos metus“.

Nacionalinėje filharmonijoje simfonijos premjera buvo paskutinis jubiliejinių G. Kuprevičiaus metų akcentas.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Žinios. Sodininkų bendrijų gyventojai piktinasi, kad visą infrastruktūrą yra priversti plėtoti savo lėšomis
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.