Naujienų srautas

Kultūra2019.12.13 16:36

Dienoraštis vietoj Baltušio: Nacionalinė biblioteka žada įdomią savaitės pradžią

LRT.lt 2019.12.13 16:36

Gruodžio 16 dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks knygos Juozas Baltušis „Vietoj dienoraščio. II tomas. 1976–1983“ pristatymas, kurį kartu su Nacionaline biblioteka organizuoja Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

J. Baltušio literatūriniai veikalai turėjo ir turi neginčijamą vertę – dėl jos buvo ir giriamas, ir mėgstamas skaitytojų, tačiau kūrėjo visuomeninė veikla, ypač Atgimimo metais išsakytos mintys, vertinamos nevienareikšmiškai. Netgi pasauliniu mastu pripažinto romano „Sakmė apie Juzą“ reikšmė Lietuvoje dažnai ištirpsta prakalbus apie rašytojo politines preferencijas ir laikyseną sovietiniais laikais, ypač Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse.

Antrasis dienoraščių tomas apima 1976–1983 metus. Sklaidant J. Baltušio kasdienybės užrašų lapus, atsiveria ne tik jo asmeninio gyvenimo detalės ar veiklos literatūros ir kultūros lauke pastangos: rašytojo dienoraščius galima ir verta skaityti kaip plačią kultūros, literatūros įvykių panoramą Lietuvoje ir tuometėje Sovietų Sąjungoje. Kūrėjų portretai, partinės nomenklatūros veikėjų štrichai, jų apibūdinimai sudaro labai įdomią paveikslų galeriją. J. Baltušio dienoraščius galima matyti ir kaip įvairialypį visos sovietinės epochos veidrodį.

„Nuolat susimąstau, kur iš tikrųjų šuo užkastas. Labai galimas daiktas, jog kalčiausia yra toji aplinkybė, kad visi mes gyvename dvigubą gyvenimą: matome tikrovėje vis didėjančius sunkumus, šitai aptariame artimų draugų būrelyje, tarp žmonių, kuriais pasitikime, o iš tribūnų, iš laikraščių, radijo ir televizijos kartojame lyg papūgos, kad viskas gerai, gyvenimas nepalyginamai pagerėjo ir toliau gerėja, valio, valio, valio! Pati gamta keršija mums visiems už tai. Negali nekeršyti“, – Juozas Baltušis, 1982 12 31.

Renginio metu bus galima įsigyti J. Baltušio dienoraščių pirmą ir antrą tomus.

Renginyje dalyvaus Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Česlovas Juršėnas, literatūros kritikas Petras Bražėnas, renginio vedėjas – literatūros kritikas Valentinas Sventickas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi