Kultūra

2019.12.14 10:49

Aistės Diržiūtės pasirodymas Berlyne mylimojo mamai nustelbė net Antonio Banderasą

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.12.14 10:49

Aktorės Aistės Diržiūtės pasirodymas Europos kino apdovanojimuose (EFA), nors laiko dar yra garsioms pergalėms, galima sakyti, aukšta nata užbaigia Lietuvos kultūrai itin sėkmingus metus. Juk vesti vieną reikšmingiausių žemyno renginių – didžiulė reklama šaliai ir aktorės talento išmėginimas. O ir jos mokytojų – Veltos ir Vytauto Anužių – įvertinimas. 

„Na, va, tavo kelionė ir baigėsi“, – taip Aistei sakė jos draugas, režisierius iš Ispanijos Germanas De La Fuente, kai jiedu po berlynietiško savaitgalio pasiekė namus Londone.

„Ir gerai“, – atitarė Aistė.

Buvo gera, gražu, tačiau ji nemėgstanti aukštinti to, kas pasitraukė į praeitį. Sekmadienį, kitą dieną po EFA apdovanojimų, jau dalyvavo keliuose dalykiniuose susitikimuose su kino agentais – aptarti ateities darbai.

Darbas dera, dirbti gera

Kelionė į Europos kino šventę Aistei prasidėjo spalį. Tada elektroniniame pašte rado ceremonijos režisieriaus, Berlinalės „Sidabrinio lokio“ laureato vokiečio Dietricho Brueggemanno kvietimą imtis vedėjos vaidmens.

Kino aktorė LRT.lt pasakoja tądien tiesiog klykusi iš džiaugsmo, tačiau apie netikėtą laimę pasisakiusi tik patiems artimiausiems. Plačiau skleisti žinios, šiukštu, neleista.

Vėliau Aistei pradėta ieškoti scenos partnerio. Juo turėjo tapti garsus aktorius iš „Sostų karų“. Vis dėlto jo ir režisieriaus humoro jausmas nesutapo, tad garsenybės paslaugų atsisakyta. Galiausiai antrąja vedėja tapo moteris – Dietricho sesuo, aktorė ir scenaristė Anną Brueggemann. Vos pradėjus skaityti renginio scenarijų paaiškėjo, kad Aistės, Annos ir Dietricho trijulei darbas dera, dirbti gera.

Vizitinė kortelė vokiečio kelnėse

2015-aisiais, po „Sangailės vasaros“ pristatymo Berlinalėje, A. Diržiūtė tapo Europos kino akademijos nare, dalyvavo apdovanojimų ceremonijoje. Per vakarėlį susipažino su vienu vokiečių režisieriumi. Jam paliko rankų darbo vizitinę kortelę. Šis susitikimas – be abejo, tai buvo D. Brueggemannas – tapo lemtingas.

Po pusmečio, 2016-aisiais, jis aktorei parašė žinutę, kad nešdamas į valyklą kelnes, radęs vizitinę ir negalėjęs neparašyti – labai jau ji (kortelė) jį sužavėjusi. Prašęs priminti, kur jiedu buvo susitikę.

„Mes pasikalbėjome apie kiną, parodžiau jam savo darbus, jis man – savo. Ir tiek“, – LRT KLASIKOS laidai „Ryto allegro“ pasakojusi A. Diržiūtė.

Tais metais Europos kino akademija pakvietė ją pristatyti geriausią animacinį filmą Vroclave. Aistei tai buvo antri EFA apdovanojimai. O šiemet režisuoti renginį buvo patikėta Dietrichui. Pasirodęs Europos kino akademijos biure jis tiesiai šviesiai pareiškė, kad renginį turi vesti A. Diržiūtė.

„Paklausiau, kodėl būtent aš? Atsakė vis dar prisimenantis tą rankų darbo kortelę, taip pat atkreipęs dėmesį į mano humoro jausmą“, – pasakojo aktorė. Dietrichas siuntė sveikinimus gimtadienio proga, kartojo, kad ji jam primenanti nebyliojo kino aktorę, suprask, – merginą iš klasikos epochos.

Jokio flirto, simpatijų, prisipažinimų nebūta – juokdamasi pabrėžia Aistė. Režisierius tikino tiesiog turįs gerą intuiciją, kuri dar nėra jo suklaidinusi.

Tikroji Diržiūtė

Paskutinės savaitės ir dienos prieš renginį Berlyne buvo nepaprastai intensyvios. „Su manimi nebuvo įmanoma nei bendrauti, nei susišnekėti“, – šypsodamasi LRT.lt pasakojo A. Diržiūtė.

Tą vakarą, kai kalbėjomės, ji dar nebuvo mačiusi apdovanojimų šou. Žinojo, kad ne viskas pavyko taip, kaip norėta. Tačiau mėgavosi tiksliai surežisuotu renginiu, o kartu – jai suteikta milžiniška laisve. „Režisierius aiškiai žinojo, ko nori, ir mokėjo tai iškomunikuoti. Neatsimenu kito tokio atvejo, kad būtų taip malonu dirbti“, – sakė A. Diržiūtė.

Klausiama apie asmenines pergales dorojant tokią atsakingą užduotį (per visą Europą ir dar tiesiogiai!) aktorė net šūktelėjo: „Didžiausia pergalė – kad buvau juokinga!“ Čia pat ryžosi atskleisti paslaptį:

„Moku būti rimta, šiaurietiška, tačiau scenoje žiūrovai pamatė tikrąją Diržiūtę: truputį kvaila, vaikiška, ironiška, mokanti patraukti per dantį. Tokią mane pažįsta tik artimiausi draugai“, – sakė pašnekovė.

Vilkaviškio neišmuši 😊

Vaidybos kurso vadovas aktorius V. Anužis lietuvišką mentalitetą yra pavadinęs „bulviniu“ ir kaip įmanydamas siekė savo auklėtinius iš jo išvaduoti. Kai nužengė nuo apdovanojimų scenos, Aistė teigė supratusi, kad gali būti laisva, dirbti „kaip arklys“.

„Apdovanojimai – teatrinis dalykas, o aš teatre vaidinau nedaug. Tad šiek tiek jaudinausi. Tačiau po trijų dienų repeticijų ir tiesioginės transliacijos įsijungė antras kvėpavimas, atsirado jėgų, valios. Įgijau pasitikėjimo ir supratau stovinti savo kelyje. Atradau drąsos keisti tai, kas nepatinka“, – išsisakė A. Diržiūtė.

Geriausiai aktorę įvertino jos draugo Germano mama. Ji pasakė, kad Aistė per ceremoniją nustelbė net Antonio Banderasą, tą vakarą pelniusį geriausio Europos aktoriaus apdovanojimą už vaidybą Pedro Almodovaro filme „Skausmas ir šlovė“. „Moku būti elegantiška, bet daryk, ką nori, – Vilkaviškio iš manęs neišimsi“, – nusijuokė Aistė.

Statkevičiaus pagerbta ir patarta

Dizainerio Juozo Statkevičiaus suknelę renginiui pasirinkusi iš patriotizmo ir didžiulės pagarbos šiam kūrėjui. Nors jai buvo siūlomi garsūs vakariečiai dizaineriai. O kodėl nesikreipė į kurią nors modeliuotoją lietuvę?

„Todėl, kad Juozas man padėjo, kai visi kiti atstūmė. 2015-aisiais Berlinalės konkursui „Shooting Stars“ reikėjo suknelės. Tada apdovanojimą gavau iš Natalie Portman rankų. Beldžiausi į visas duris. Niekas jų neatvėrė – tik Juozas. Kiti klausinėjo: kas ta Diržiūtė? kas ta Berlinalė? Juozas pasiuvo suknelę, surado man kirpėją Berlyne, padėjo išsirinkti deimantus ir patarė, kaip elgtis, stovėti, bendrauti“, – prisiminė kino aktorė.

Pedro buvo piktas

Vedėjų duetą po ceremonijos gyrė prancūzų megažvaigždė Juliette Binoche. Net ir režisierė Claire Denis, garsėjanti priekabumu, žavėjosi aktorėmis. O vienas žymiausių ispanų prodiuserių Antonio Saura vardijo daugybę kino apdovanojimų, tačiau nieko geresnio už renginį „Berliner Festspiele“ jam, esą, neteko regėti.

Per vakarėlį, vykusį po oficialios ceremonijos, Aistė siekusi P. Almodovaro dėmesio. „Labai, labai, labai norėjau pabendrauti su Pedro. Ir savuosius ispanų kalbos įgūdžius būčiau atskleidusi... Tačiau jis buvo toks piktas – tiesiog neįmanomai piktas“, – pasakojo Aistė. Suprantama, jo filmas Kanuose pelnė kelis antro ryškio apdovanojimus, o EFA įvertino tik pagrindinį aktorių.

Werneris Herzogas, atsiėmęs už viso gyvenimo kūrybą, jei ir buvo pasirodęs vakarėlyje, ilgai neužtruko. „Savotiška asmenybė“, – dviprasmiškai vokiečių kino legendą apibūdino lietuvė. Jis, taip pat Wimas Wendersas, Pawelas Pawlikowskis ranką paduoda, bet į kalbas nesileidžia.

Daug būta susitikimų ir pokalbių vėlų vakarą Berlyne. „Įdomus dalykas tie apdovanojimai – nežinai, kas tave matė, kam kritai į akį. Ir į ką tai išsirutulios“, – patirtimi dalijosi A. Diržiūtė.

Ėmė trūkti oro

Iš Lietuvos Aistė išskrido, nes čia, jos žodžiais tariant, „ėmė trūkti oro“. „Esu iš Vilkaviškio, man patinka dėmesys, bet negaliu pakęsti, kai žmonės į mane dairosi. Gatvėje šiaip mėgstu išnykti. Kai pajutau, kad žmonės aptarinėja mano santykius, to man buvo per daug“, – kalbėjo A. Diržiūtė.

2016 metais, po studijų ir „Sangailės vasaros“ sėkmės, grįžo į gimtąjį Vilkaviškį, skraidė į užsienį, tęsė kino aktorės karjerą. Kadangi angliškai kalba beveik be akcento, jai siūlyta ieškotis britų agento. Tas išsakė svarbią sąlygą – reikės kraustytis gyventi į Londoną.

„Londonas padėjo man atrasti daug naudingų dalykų – kad nesu pasaulio centras, nesu visiems reikalinga. Svarbiausia, suteikė mąstymo laisvės“, – džiaugėsi kino aktorė. Galima pridurti, kad ir Germaną ji sutiko Londone.

A. Diržiūtė filmavosi „Karalių pamainoje“, „Charmse“, „Tarp pilkų debesų“, „Pagonių žiede“, daugelyje trumpametražių filmų, muzikinių klipų. Taip pat ketvirtoje holivudinio blokbasterio „Vyrai juodais drabužiais“ dalyje. O dar yra dalykų, apie kuriuos kol kas negalima kalbėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt