Kultūra

2019.12.13 08:05

Reginys akims ir sielai – Philo Vono monospektaklis „Human, Lost and Found“

LRT.lt2019.12.13 08:05

Gruodžio 17 d. Menų spaustuvėje vyks Europos alternatyvios scenos ir performanso įžymybės Philo Vono iš Prancūzijos monospektaklis „Human, Lost&Found“, rašoma pranešime žiniasklaidai. 

„Human, Lost&Found“ siekiama pristatyti neįprastą darbą, alsuojantį įvairialypėmis asmeninėmis patirtimis ir subrandintą po 33-ejų metų gyvenimo tarptautinėje scenoje ir kūryboje. Apjungiant performanso meną, flamenko šokį, post-elektro muziką ir teatrą, iškristalizuojama unikali ir virtuoziška raiška, kurią išpildyti gali tik menininkas, pasiekęs savo karjeros brandą.

Ph. Vonas sako, kad šis spektaklis, tai pasakojimas apie žmogaus kelionę iš savo vidaus gelmių į išorinį pasaulį, tai – poetinė kontempliacija kryžkelėje. „Juk visi esame patyrę abejonių, nežinojome, kokį sprendimą priimti“, – sako menininkas.

Kūriniu jis nagrinėja šią latentinę būseną, skiriančią stingdančią abejonę ir įgalinantį veiksmą, taip pat į paviršių iškelia klausimus, aplankančius pasiekus amžiaus vidurį, kvestionuoja skubantį ir susvetimėjusį šiuolaikinio žmogaus pasaulį. Ph. Vonas klausia, ar žmonės, būdami taip susikoncentravę į save, nepraranda žmogiškumo.

Scenoje matomi tik parduotuvės vežimėlis, kėdė ir „štampavimo“ dėžė (Ph. Vono sukurtas muzikos instrumentas su amplifikuojančiais mikrofonais). Vyresnio amžiaus vyriškis, dirbantis ofise, grįžtantis iš supermarketo, netikėtai sustoja ir susimąsto apie savo gyvenimo kryžkelę. Prisiminęs praeities nesėkmes ir užvaldytas emocijų, jis nusprendžia nesitaikstyti su likimu.

Pasirodymo dramaturgija prisodrinta poetinių trumpų haiku stiliaus sakinių, tariamų ispaniškai, prancūziškai ir angliškai, sinchroniškai verčiamų į lietuvių kalbą ir rodomų projekcijose. Daug dėmesio skiriama emocijoms – vienatvei, pykčiui, nevilčiai, džiaugsmui ir palaimai, kurios suskamba akustiniais garsais, panardintais į elektroninę muziką.


Ph. Vonui scenoje ypač svarbūs nuoširdumas, čia ir dabar išgyvenama akimirka, judesio technikos, garso ir scenografijos juvelyrinis tikslumas. Kasdienybėje spinduliuojantis asketišką ramybę, atsidūręs scenoje menininkas žiūrovą pavergia itin plačiu emocijų spektru, ypatinga koncentracija, sprogdinančia energija ir išprotėjusiomis idėjomis.

Ph. Vonas yra legendinės devintajame dešimtmetyje Londone įkurtos „Von Magnet“ grupės lyderis, palikęs savo pėdsakus performanso meno istorijoje, Paryžiuje „Meta Meat“ muzikinio dueto įkūrėjas ir atlikėjas bei šokio teatro „Okarukas“ Vilniuje vienas iš įkūrėjų ir meninis direktorius.

Menininkas, dar vadinamas žmogumi orkestru, visada ieško dialogo tarp disciplinų ir naujų raiškos priemonių, yra itin lankstus atlikėjas ir unikalaus postelektro muzikos ir flamenko technikos junginio tėvas. Jis visada laukiamas didžiosiose pasaulio alternatyvaus ir eksperimentinio meno scenose ir išleidęs ne vieną klausytojų ir kritikų vertinamą post industrinės muzikos albumą.

Spektaklio tekstai, muzika, choreografija, šokio ir dainų atlikimas – Ph. Vono, „žvilgsnis iš šalies“ – Sakurako, šviesų dizainas – Norvydo Birulio, kostiumai – Kristinos Gudaitės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.