Kultūra

2019.12.13 11:42

8 meno kūriniai, verčiantys permąstyti meno vertę

LRT.lt2019.12.13 11:42

Kai Maurizio Cattelanas priklijavo prie sienos bananą ir savo meną įkainojo 120 tūkst. JAV dolerių, vėl įsiplieskė sena kaip pasaulis diskusija, kas yra menas, rašo CNN.

Kad ir kaip absurdiškai tai skambėtų, italų menininko trijų dalių kūrinys „Komikas“ pasinaudojo konceptualaus meno tradicija, mėginant išsiaiškinti mūsų kūrybiškumo ribas.

Žinoma, būtent taip viskas galėjo ir būti. Ir galbūt, kaip prieš daugiau nei šimtmetį įrodė Marcelio Duchamp`o pisuaras, ginčytiniems meno kūriniams didžiausią vertę suteikia jų iššaukta diskusija arba jiems suteiktas viešumas.

Štai dar aštuoni pavyzdžiai, kaip riba tarp chuligano ir genijaus gali būti išmatuota tik pasiekta sėkme.

Marcelio Duchamp`o „Fontanas“

Ūkinių prekių parduotuvėje įsigytas, ant pjedestalo užkeltas ir „Fontanu“ pavadintas pisuaras 1917 m. iš esmės pakeitė šiuolaikinio meno vertės suvokimą. Pirmą kartą šis meno kūrinys, kurį M. Duchamp`as pasirašė R. Mutt slapyvardžiu, buvo pademonstruotas parodoje Niujorke.

Tąkart parodos rengėjai pasirūpino, kad jis nekristų lankytojams į akis, tačiau apie šį eksponatą diskutuojama iki šiol, o 2004 m. atliktoje meno ekspertų apklausoje jis buvo įvardytas kaip įtakingiausias šiuolaikinio meno kūrinys.

Yoko Ono „Obuolys“

Net penkiais dešimtmečiais anksčiau nei Maurizio Cattelanas sugalvojo prie sienos priklijuoti bananą, japonų menininkė Yoko Ono ant organinio stiklo pjedestalo demonstravo obuolį. Žalvario lentelė po eksponatu skelbė: „Obuolys“.

Visgi 1966 m. meno kūrinys geriau žinomas dėl savo vaidmens, nulėmusio vieną garsiausių XX a. santuokų. Pasakojama, kad dar prieš parodos atidarymą po Londono „Indica“ galeriją vaikštinėjęs Johnas Lennonas susižavėjo šiuo eksponatu ir šalia jo nurodyta 200 svarų sterlingų kaina, ir nedvejodamas jo atsikando.

Tracey Emin „Mano lova“

Neabejotinai pats skandalingiausias prestižiniam Jungtinės Karalystės Ternerio apdovanojimui nominuotas meno kūrinys yra Tracey Emin „Mano lova“, sukėlęs neapykantos kupiną diskusiją apie šiuolaikinio meno ribas.

Meno kūrinio pagrindą sudaro nepaklota lova su kūno skysčiais išterliota pataline ir aplink besimėtančiomis nuolaužomis bei šiukšlėmis, įskaitant prezervatyvus ir nešvarius apatinius. Jis buvo sukurtas pasibaigus depresijos priepuoliui, kurio metu menininkė dideliais kiekiais vartojo alkoholį ir net keletą dienų nesikėlė iš lovos.

Nors dėl šio kūrinio vertės vis dar ginčijamasi, jo kaina sparčiai auga – 1998 m. įsigytas už 150 tūkst. svarų, 2014 m. „Christie‘s“ aukcione jis jau buvo parduotas už 2,5 mln. svarų.

Banksy „Meilė šiukšlių kibire“

Akimirką po to, kai 2018 m. Banksy kūrinys „Mergaitė su balionu“ buvo parduotas „Sotheby's“ aukcione jis, kaip visi žinome, „susinaikino“. Nemenkai nustebindamas liudininkus ir visą meno pasaulį, anonimu išliekantis gatvės menininkas į paveikslo rėmą įmontavo smulkintuvą, kuris įsijungė vos tik trečią kartą stuktelėjo aukciono vedėjo plaktukas.

Vėliau Banksy šį paveikslą pervadino „Meilė šiukšlių kibire“. Didžiausią kainą pasiūlęs aukciono dalyvis neatsisakė pusiau sunaikinto meno kūrinio ir, netylant kalboms, kad jo vertė tik augs, nedvejodamas paklojo visus 1,04 mln. svarų.

Roberto Rauschenbergo Iris Clert portretas

Graikų kilmės Iris Clert buvo vienos Paryžiaus meno galerijos, kurioje 1955-1971 m. buvo eksponuojami įtakingų menininkų kūriniai, savininkė. 1961 m. Iris sugalvojo pas kelis menininkus užsisakyti savo portretą ir po to eksponuoti jų kūrinius galerijoje.

Atsakydamas į šį prašymą, Robertas Rauschenbergas – įtakinga Amerikos meno istorijos asmenybė, reiškęsis ir kaip dailininkas, ir kaip atlikėjas, ir kaip dizaineris, ir kaip skulptorius, ir net kaip spaustuvininkas, žaismingai atsiuntė telegramą su tekstu: „Tai yra Iris Clert portretas, nes aš taip sakau – Robertas Rauschenbergas.“

Neo-dadaizmu ir absurdo humoru persmelktas darbas sulaužė bet kokias portreto tradicijas, tačiau pasiūlė meno mylėtojams daugiasluoksnes interpretacijas, nes menininkas neabejotinai „taip sako“ ir išreiškia save kaip „aš“, kas skaitytojams taip pat leidžia susiasmeninti.

Maurizio Cattelano „Amerika“

Funkcionalus iš 18 karatų aukso pagamintas unitazas pirmą kartą buvo sumontuotas 2016 m. Niujorko Guggenheimo muziejuje, tačiau dar labiau išpopuliarėjo 2019 m. po to, kai buvo pavogtas iš sodybos Anglijoje, kur buvo eksponuojamas.

Įprastų Guggenheimo klozetų stilių primenantis meno kūrinys nukaldintas Florencijoje iš 100 kg aukso, todėl nenuostabu, kad jo vertė siekia milijonus svarų sterlingų. Kai šis unitazas buvo pirmą kartą viešai eksponuojamas, nusidriekė net 100 tūkst. norinčiųjų juo pasinaudoti eilė.

Trys žmonės buvo sulaikyti tiriant Maurizio Cattelano kūrinio vagystę, bet pats eksponatas kol kas nerastas.

Roelofo Louwo „Sielų miestas (apelsinų piramidė)“

1967 m. pirmą kartą pademonstruota Pietų Afrikos menininko Roelofo Louwo skulptūra pagaminta iš šviežių apelsinų, kuriais, kaskart eksponuojant kūrinį, užpildomas trikampio formos medinis rėmas. Tam prireikia maždaug 6 tūkst. apelsinų, o žiūrovai raginami pasivaišinti, taip juos įtraukiant į meną.

Ši skulptūra eksponuota keletą kartų, paskutinįkart ją buvo galima pamatyti 2016 m. Londono „Tate“ galerijoje, kur visą eksponavimo laikotarpį apelsinai buvo keičiami, pašalinant pūti pradėjusius vaisius.

Nat Tate „Tiltas Nr. 114“

Šis 2011 m. „Sotheby's“ aukcione už 7 250 svarų parduotas meno kūrinys yra vienas iš 18 išlikusių Nat Tate, tragiškai 1960 m. gyvenimą baigusio, menininko kūrinių – bent jau tokia yra legenda, nes iš tiesų tokio menininko net nebuvo.

Nat Tate vardu, sudarytu iš dviejų didžiausių Londono muziejų – Nacionalinės galerijos ir „Tate“ galerijos – pavadinimų britų rašytojas ir scenaristas Williamas Boydas pavadino išgalvotą savo 1998 m. išleistos knygos „Nat Tate: An American Artist 1928-1960“ („Nat Tate: amerikiečių menininkas 1928-1960) veikėją.

Kartu su išsamiu pasakojimu apie išgalvoto menininko gyvenimą, W. Boydas sukūrė ir keletą paveikslų, kurių vienas nesunkiai buvo parduotas aukcione, net 50 proc. viršijant pradinę kainą. Kai pasirodė knyga, W. Boydas neinformavo, kad jo veikėjas išgalvotas, tačiau aukciono metu apie tai jau buvo žinoma.