Kultūra

2019.12.11 22:03

Jubiliejinėje muziejaus parodoje – elgetos dovana bažnyčiai ir mėsininkų cecho komuninė

Violeta Beconienė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.12.11 22:03

Prieš dešimtmetį Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios ir Bernardinių vienuolyno ansamblyje duris visuomenei atvėrė Bažnytinio paveldo muziejus. Įkurtas Vilniaus arkivyskupijos iniciatyva ir lėšomis per tuos metus jis sukaupė unikalią kolekciją. Jubiliejaus proga muziejus pristato ne tik naujus eksponatus ir dvi parodas, bet ir atveria nematytas erdves ir ekspozicijas.

Bažnytinio paveldo muziejaus saugyklose saugoma didžiausia ir Lietuvos mastu vertingiausia liturginės tekstilės kolekcija: aukso siūlais siuvinėtos kapos, batukai, kontušai. Čia pat ir restauravimo dirbtuvės, kuriose jie prižiūrimi ir tvarkomi, ir nauja paroda, liudijanti restauratorių darbo svarbą.

„Restauruotus, senuosius dalykus labai nelengva parodyti taip, kad jie būtų „perskaityti“ iš pirmo karto. Reikia trupučio pastangų, bet vis tiek keliame kartelę ir tai pasiteisina“, – teigia Bažnytinio paveldo muziejaus vadovė, menotyrininkė, tapytoja Sigita Maslauskaitė.

Padėti suprasti krikščionišką paveldą, mokyti ir aiškinti – tokios misijos prieš dešimtmetį ėmėsi muziejus. Jo šerdimi tapo Vilniaus katedros lobynas. Jį sudaro beveik tūkstantis liturginių vertybių. Bėgant metams fondai gerokai prasiplėtė. Šiomis dienomis duris atvėrė ir nauja erdvė buvusiose Bernardinių patalpose, palėpėje, kur pristatomas Vilniaus vienuolijų palikimas.

„Dangaus miestu“ pavadintoje parodoje unikali vienuolijų eksponatų ne tik vertė, bet ir istorijos. Čia ir elgetos dovana bažnyčiai, mėsininkų cecho dovanota komunijinė, greta ir visai neseni radiniai – Šnipiškių koplyčios Jėzaus skulptūra ar Šv. Rapolo bažnyčios rūsiuose netikėtai aptikta Palūšės bažnyčios taurė.

Gimtadienio proga muziejus pristato ir dar vieną parodą. Ji skirta mažiau tyrinėtai sričiai – šiuolaikinio meno kūriniams bažnyčiose. Ekspozicijoje žinomų menininkų darbai sukurti maldos namams nuo 1990 metų.

Išsamiau – reportaže:

Kultūros diena. Kuo pasižymi advento giesmės?