Naujienų srautas

Kultūra2019.12.11 14:57

Ranevskaja iš „Vyšnių sodo“ atsidūrė Ciuricho reabilitacijos klinikoje

Režisierė Yana Ross nuo šio rudens pakviesta į Ciuricho miesto teatrą, jai drauge su keliais kitų sričių kūrėjais patikėtos vyriausiosios režisierės pareigos ir trejus metus formuoti teatro repertuarą. Šią savaitę artėja pirmoji jos premjera – Antono Čechovo „Vyšnių sodas“. Spektaklį režisierė stato su įvairių šalių aktoriais, o pagrindinį vaidmenį atlieka viena garsiausių Lenkijos kino ir teatro aktorių Danuta Stenka.

Naująjį teatro sezoną Ciuricho miesto teatras „Schauspielhaus“ pradėjo festivaliu, per kurį parodyti naujos meno tarybos atrinkti spektakliai. Rodytas ir Y. Ross darbas „Pageidavimų koncertas“, sukurtas Varšuvos „Rozmaitosci“ teatre. Tai Lenkijos aktorės D. Stenkos monospektaklis, dabar tampantis Ciuricho teatro repertuariniu spektakliu. Bendradarbiavimą su šia aktore Y. Ross tęsia toliau. Šią savaitę Ciuriche vyks jos spektaklio „Vyšnių sodas“ premjera, kuriame pagrindinį vaidmenį kuria D. Stenka.

Y. Ross, ir Ciuriche statydama „Vyšnių sodą“, su tekstu dirba taip pat, kaip dažniausiai su klasikine dramaturgija, kai dirbo Vilniuje, bendradarbiaudama su dramaturgu Mindaugu Nastaravičiumi, statydama „Tris seseris“ ar „Vienos miško pasakas“.

Išnagrinėjus tekstą su aktoriais, kai šis jiems tampa savas, prasideda repeticijos scenoje ir tada iš bendrų improvizacijų gimsta tekstas. Šveicariškame „Vyšnių sode“ veiksmas perkeliamas į reabilitacijos kliniką, o daug aplinkybių ar prisitaikymų sprendžiant personažų santykius priklausė nuo vaidinančių aktorių, ypač D. Stenkos.

„Jei tai yra lenkė, po to lenkė žydė, kuri įsimylėjo šveicarą ir „Vyšnių sodas“ tampa šveicariškas. Ranevskaja iš tikrųjų kovoja su praeitimi, kovoja su savo tapatybe, Antrojo pasaulinio karo neužbaigtomis temomis tarp šveicarų, vokiečių, lenkų. Atsiranda daug erdvės interpretuoti per tą prizmę“, – sako spektaklio režisierė Y. Ross.

Pavasarį Ciuriche įvyks Y. Ross premjera pagal amerikiečių autorės Otesos Mosfeg romaną „Mano poilsio ir atsipalaidavimo metai“, o naujų režisierės spektaklių Lietuvoje, kol ji dirbs Ciuriche, teks palaukti trejus metus.

Plačiau – reportaže

Į Ciuricho miesto teatrą pakviesta režisierė Yana Ross pristato pirmąją premjerą – Čechovo „Vyšnių sodą“
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi