Kultūra

2019.12.10 14:05

Kinijoje režisierius Rimas Tuminas pastatė „Faustą“ – istoriją apie du kvailius

LRT.lt2019.12.10 14:05

Gruodžio 6-8 d. Nandžingo „Poly“ teatre įvyko ilgai laukta režisieriaus Rimo Tumino spektaklio – W. Goethe`s „Fausto“ pasaulinė premjera. Tai buvo nuostabus 2019 m. Nandžingo dramos festivalio finalas ir įvykis, kurio nuo pat repeticijų pradžios spalį laukė visas Kinijos teatro pasaulis. Nuostabios architektūros teatre, projektuotame Zahos Hadid, daugiau nei 1000 žiūrovų tapo užburiančio reginio liudininkais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Režisierius liko ištikimas savo estetiniam teatrui, neperkrautai scenai, veiksmo ar žodžio jėgą sustiprinančiai muzikai, kaip ir savo ilgamečiams bendražygiams. Pagrindinis scenografijos akcentas – didžiulis juodas kubas, simboliškai vaizduojantis Fausto biblioteką ir žmonijos išminties saugyklą, dangų ir pragarą, pasaulio veidrodį ir juodąją skylę. Jį sukūrė scenografas Adomas Jacovskis. Scenografiją puikiai papildė kompozitoriaus Fausto Latėno muzika. Jei reikia – šviesi ir jausminga, linksma ir žaisminga, kitur – ūmi ar žudanti.

Nuo pat repeticijų pradžios su kinų aktoriais dirbo R. Tumino duktė, režisierė Gabrielė Tuminaitė, vėliau komandą papildė kostiumų dailininkė Olga Filatova Kontrimienė ir jos asistentė Jekaterina Gigorjeva, choreografė Vesta Grabštaitė, muzikinės dalies instruktorius Tadas Šumskas, šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas ir jo asistentas Povilas Laurinaitis, vertėjas ir rež. asistentas Vytis Silius.

Kinijos teatralams ir žiūrovams R. Tumino vardas yra gerai žinomas. Daugelis jų matė ankstesnius režisieriaus spektaklius, gastroliavusius Kinijoje – „Maskaradą“, „Madagaskarą“, „Tris seseris“ ar Maskvos Vachtangovo teatre pastatytą „Eugenijų Oneginą“. Tačiau visi nekantravo pamatyti, kaip vienam žymiausių šių laikų Europos teatro režisierių seksis dirbti su kinų aktoriais, skirtinga teatrine mokykla, kurioje vyrauja žanrinė vaidyba. O suvaldyti buvo ką, nes pagrindinius vaidmenis kūrė Kinijos teatro ir kino žvaigždės. Faustą – Yin Zhusheng, o Mefistofelį – Liao Fan, kuris pabrėžė, jog „šį kartą man teko pamiršti visas buvusias patirtis ir viską pradėti iš naujo“.

Akivaizdu, kad nepaisant nei kalbinio barjero, nei skirtingų mokyklų, režisierius su aktoriais rado bendrą kalbą. Proceso metu viename interviu režisierius minėjo, kad buvo sužavėtas, kaip kinų aktoriai panyra į savo vaidmenį.

„Jei lietuvių aktoriai kažko nesupranta, jie negali pradėti vaidinti, nes jiems reikalingas pagrindas. O kinai tiesiog vaidina. Galbūt jie ne visada supranta kodėl kuria tokį charakterį, bet jie visada su atsidavimu pasitiki režisieriaus vizija.“

Po premjeros R. Tuminas prasitarė, kad liko daug nepasakyta ir nepastatyta, ir kad dar būtų galima ilgai dirbti, tačiau tai kas buvo sukurta, užbūrė kinų publiką. Galbūt ne visi žiūrovai perprato istoriją, tačiau visko suprasti ir nereikia. Kaip sakė pats režisierius: „Dažnai girdime žmones sakant, kad „Faustas“ yra tamsus, sunkus, nuobodus ir mažai kam suprantamas kūrinys. Bet pažvelgus kitu kampu, tai tiesiog įdomi folklorinė istorija. Ji yra apie du „kvailius“ – idealistą Faustą ir į žemę nusileidusį Mefistofelį, bandančius suprasti pasaulio istoriją.“

Po sėkmingos premjeros Nandžinge, gruodžio 14-15 d. „Faustas“ bus rodomas Siane, 25-27 d. Hangžou, sausio 3-5 d. Vuši ir pirmasis spektaklio turas finišuos sausio 9-12 d. Pekine.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt