Kultūra

2019.12.10 20:15

Aktorius Darius Gumauskas inscenizavo vienkiemyje rašytą novelę apie vaikystės draugą

Karina Metrikytė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.12.10 20:15

Dviejų dalių spektaklis „Mongolija“, pasakojantis apie Dauno sindromą turinčių asmenų ir jų artimųjų gyvenimą dabartinėje visuomenėje, – aktoriaus Dariaus Gumausko režisūrinis debiutas. Pastatyme susilieja dvi istorijos, paremtos kūrėjų patirtais išgyvenimais bendraujant su bičiuliais, artimaisiais, turinčiais genetinį sutrikimą.

Inspiracija sukurti spektaklį apie neįgaliųjų (ne)integraciją D. Gumauskui tapo prieš aštuonerius metus jo parašyta novelė apie vaikystės draugą.

„Vaikystėje augau vienkiemyje, atvažiuodavo Dauno sindromą turintis jaunuolis ir mes su juo buvome draugai. Apie jį pasirašiau novelę ir paskui, tvarkydamas stalčius, radau ją. Perskaičiau prieš metus ir man atrodo, kad atėjo laikas ją statyti“, – pasakoja D. Gumauskas.

Spektaklyje taip pat vaidina aktorius Andrius Alešiūnas, pasakojantis savas patirtis. Pasak Andriaus, sudėtingiausia buvo ne kurti personažą, o būti savimi, t. y. nevaidinti. „Vis tiek tai yra spektaklis ir aš esu scenoje, bet aš nekuriu. Turiu pasakoti tikras istorijas ir tai yra gana sunku“, – teigė Andrius.

Spektaklis „Mongolija“ susideda iš kelių dalių. Pirmojoje – publika yra stebėtoja, o antroje dalyje jos laukia aktyvus dialogas su gydytoju genetiku Algirdu Utkumi. Pasak mediko, Dauno sindromą turintys neįgalieji pasaulį mato rožinėmis spalvomis.

„Jie yra ta visuomenės dalis, kuri yra nuoširdi, gera, sunku juos įskaudinti. Jie visiškai neturi jokios agresijos – dvidešimtmetis ar keturiasdešimtmetis – kaip vaikas viską mato atvirai ir nuoširdžiai“, – teigia A. Utkus. Profesoriaus nuomone, menas – vienas būdų integruoti neįgaliuosius į mūsų visuomenę.

Aktoriaus D. Gumausko teigimu, Lietuvoje visuomenė dar sunkiai priima negalios paliestus asmenis. „Čia nieko kaltinti negalima, bet užsilikęs, užšalęs dalykas, kad jie yra ten, kažkur už miesto, kažkur Šilo mokykla gražioje vietoje, kur mano dukra lanko. Pušynas. Bet jie yra atskirai. Pas juos atvažiuoja tėvai, atsiima, „padeda“ į butą ir visuomenė jų nemato, nes jai nepatogu“, – sako spektaklio „Mongolija“ vienas kūrėjų D. Gumauskas.

OKT teatras yra nuolatinė aktoriaus aikštelė, kurioje dirba ne pirmi metai. „Tik čia galiu mėginti kažką tai pakeist. Ir nesvarbu, koks tas žmogus, sindromas, ne sindromas, kreivas, šleivas, juodas, baltas. Žmogus – svarbiausia“, – teigė aktorius D. Gumauskas.

„Mongolija“ – tai dar vienas žingsnis, skatinantis mūsų visuomenę drąsiau priimti neįgaliųjų kitoniškumą.

Išsamiau – reportaže:

Kultūros diena. Panevėžio muzikiniame teatre atgimė legendinė operetė „Vienos kraujas“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt