Naujienų srautas

Kultūra2019.12.10 08:19

Kosovas ir Albanija boikotuos Nobelio premijų teikimo ceremoniją dėl kontroversiško rašytojo

Antradienį bus išdalytos Nobelio premijos. Tačiau Kosovas ir Albanija paskelbė boikotuosiančios ceremoniją Stokholme, per kurią šių metų literatūros premija bus įteikta austrų rašytojui Peteriui Handkei. Jis žinomas kaip karo nusikaltimais kaltinto Serbijos lyderio Slobodano Miloševičiaus rėmėjas.

Kosovo kaime kabo plakatas – „Sveikinimai mūsų Nobeliui!“. Dauguma gyventojų čia priklauso Kosovo serbų etninei mažumai ir džiaugiasi austrų rašytojo P. Handkės sėkme.

„Gaila, neturėjau progos perskaityti P. Handkės knygos. Norėčiau paskaityti. Bet žinau, kad tai, ką rašė apie serbus, rašė gerai ir teisingai. Nobelio premiją teikiantys žmonės juk nekvaili“, – sako vietinis gyventojas Dimitrije Dimitričius.

Žinios. Nepritarimas šiandienos Nobelio premijų dalyboms: Kosovas ir Albanija praneša boikotuojančios ceremoniją

Tačiau gretimame albanų kaime karo žiaurumai dar nepamiršti. Švedijos akademijos sprendimas ten vertinamas kaip akibrokštas.

„Švedijos akademijos skirta Nobelio premija mane paliko be žado. Negaliu patikėti, kad 21 amžiuje premija gali atitekti S. Miloševičiaus draugui ir rėmėjui. Mūsų miestelis skaičiuoja 40 karo aukų ir dar ne visų kūnai rasti“, – pasakoja į pensiją išėjęs mokytojas Milazimas Krasniqi.

P. Handkė per Kosovo karą prieštaravo NATO antskrydžiams prieš Serbiją, o 2006-aisiais dalyvavo už nusikaltimus žmoniškumui teisto Serbijos lyderio S. Miloševičiaus laidotuvėse, per kurias sakė kalbą.

Kosovo užsienio reikalų ministras nurodė šalies ambasadoriui Švedijoje boikotuoti Nobelio premijų teikimo ceremoniją pareiškęs, kad S. Miloševičius, atsakingas už genocidą Bosnijoje ir Kosove, ir jį palaikęs rašytojas garbingo apdovanojimo nenusipelno. Priština sako, kad tai siunčia blogą signalą.

„Garsūs rašytojai rodo pavyzdį visuomenei ir jaunimui. Nepriimtina, kad tokiu prizu garsinami liūdnai pagarsėję rašytojai. Rašytojai, kurie bando pateisinti nusikaltimus“, – teigia politologas Shkezenas Maliqi.

Serbija iki šiol nepripažįsta Kosovo nepriklausomybės ir santykiai tarp dviejų šalių įtempti.

P. Handkė Nobelio literatūros premiją antradienį Stokholme atsiims drauge su šiemet paskelbta praeitų metų laureate, lenkų rašytoja Olga Tokarczuk, taip pat fizikos, medicinos, chemijos ir ekonomikos premijų laimėtojais.

Per atskirą ceremoniją Osle, Nobelio taikos premija bus įteikta Etiopijos ministrui pirmininkui Abiy Ahmedui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi