Kultūra

2015.09.08 13:45

Vilniuje prisistatė šalyje veikiančios vienuolijos

BNS, Simona Stanapėdytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus Bernardinų sode šeštadienį nuo ryto iki pat vakaro susipažinti su Lietuvos vienuolijomis kvietė Vienuolių palapinių šventė. Visuomenei norima parodyti, kad pašvęstojo gyvenimas nėra uždaras ir vienuoliai nėra atsiriboję nuo supančio pasaulio.

Vilniaus Bernardinų sode šeštadienį nuo ryto iki pat vakaro susipažinti su Lietuvos vienuolijomis kvietė Vienuolių palapinių šventė. Visuomenei norima parodyti, kad pašvęstojo gyvenimas nėra uždaras ir vienuoliai nėra atsiriboję nuo supančio pasaulio.

Popiežiui Pranciškui pernai 2015 metus paskelbus Dievui pašvęsto gyvenimo metais , Lietuvos vienuolijos pakvietė žmones iš arčiau pažinti jų gyvenimą, susipažinti su vienuolynais ir jų veikla, o renginys buvo gausus – dalyvavo atstovai iš 33 vienuolynų: pranciškonai, jėzuitai, dominikonai, saleziečiai, benediktinai ir kiti, viso apie 200 vyrų ir moterų vienuolių. Tai pirmasis ir vienintelis tokio pobūdžio renginys Lietuvoje, pranešė rengėjai.

„Popiežiaus Pranciškaus paraginti, norime iš arčiau atverti mūsų, vienuolių, gyvenimą bei betarpiškai susitikti įvairius žmones. Todėl sesės ir broliai vienuoliai iš visos Lietuvos pirmą kartą mūsų istorijoje susibūrėme į šią šventę ir tikimės sulaukti ne tik Vilniaus miesto, bet svečių iš visos Lietuvos“, – dar prieš renginį sakė vienas šventės organizatorių, Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios klebonas brolis kunigas Algirdas Malakauskis.

Jo teigimu, pasauliečiai dažnai mano, kad vienuoliai gyvena uždarą gyvenimą, atsiribodami nuo pasaulio. Toks renginys leis plačiau papasakoti apie jų gyvenimą, misiją, parodyti jų svarbą tikėjimo kelyje.

Vienuolių palapinių šventė Bernardinų sode tik vienas iš daugelio šeštadienį numatytų renginių. Vienuolynai jau rengė simpoziumus, paskaitas, atvirų durų dienas. Bernardinų sode visą dieną rankdarbių artelėje galima buvo pasimokyti įvairiausių amatų ir susipažinti su vienuoliais.

„Pagrindiniame Bernardinų sodo take kiekviena palapinė yra tarsi maža vienuolija, kurioje galima išgirsti vienuolynų ir vienuolių pašaukimo istoriją, šlifuoti kryželį, piešti ant stiklo, pamatyti kaip brolis piešia ikoną“, – pasakojo Dievo apvaizdos sesuo, renginio organizacinės komandos narė Dominyka.

Dieną vainikuos mišios Bernardinų bažnyčioje.

Vienuolynai klesti

Pirmieji vienuoliai Lietuvą ar jos kaimynines žemes pasiekė prieš tūkstantį metų. Oficialus Lietuvos krikštas 1387 metais davė pradžią kontempliatyvių vienuolijų kūrimuisi Lietuvoje.

Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje veikiančių vienuolijų skaičius išaugo, tačiau bendras narių skaičius mažėja, ypač moterų. Šiuo metu Lietuvoje yra 612 moterų ir 137 vyrų vienuolių, iš viso Lietuvoje veikia 53 vienuolijos. Pasaulyje yra 130 tūkst. moterų ir 69 tūkst. vyrų vienuolių, veikia 200 vyrų bei 2 tūkst. moterų vienuolijų.

Algirdas Malakauskis teigia, jog vienuolijoms išėjus iš pogrindžio, gyvenimas Lietuvos vienuolynuose suklestėjo.

„Per nepriklausomybės metus klesti vienuolynų veikla ir būtent tai, ką mes turime, norime parodyti visuomenei“, – sakė A. Malakauskis.

2011 metų surašymo duomenimis, 77 proc. Lietuvos gyventojų išpažįsta Romos katalikų tikėjimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.