Kultūra

2019.12.09 15:26

Kultūros sostinės akibrokštas – neįprasta instaliacija Trakuose iškėlė dilemą

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.12.09 15:26

Trakų, kaip naujosios Lietuvos kultūros sostinės, metai prasidėjo akibrokštu. Miesto centre iškilo kultūros sostinės ženklą primenanti instaliacija iš fizinę vertę praradusių knygų. Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojų kūrinys socialiniuose tinkluose sukėlė pasipiktinimo bangą. Savaitgalį objektas paskubomis buvo išardytas, tačiau paliko opią problemą – ką daryti su panaudotomis knygomis?

Virbu pervertų knygų instaliacija atsirado prie Trakų viešosios bibliotekos ir kultūros centro. Žurnalistei Rasai Kalinauskaitei paviešinus jos nuotraukas, objektas, imituojantis vandens ratilus ežere, socialiniuose tinkluose įvardytas vandalizmu, barbarybės pavyzdžiu, knygų egzekucija, kartuvėmis ir „šašlyku“.

Nereikalingos knygos, paskui – nereikalingi žmonės?

Istorikė, visuomenininkė dr. Rasa Čepaitienė socialiniame tinkle paskelbė laišką Trakų rajono merei Editai Rudelienei, ragindama „nevykusią instaliaciją“ kuo greičiau pašalinti, kaip darančią didžiulę gėdą miestui. Į jos kreipimąsi sureagavo šimtai feisbuko vartotojų.

„Tikiu, kad bibliotekos darbuotojai tai darydami nieko blogo nepagalvojo. Tačiau jų poelgis skaitytojams siunčia žinią, kad su pasiskolintomis knygomis galima elgtis bet kaip – plėšyti, aprašinėti. Nes juk taip daro patys jų saugotojai“, – rašoma R. Čepaitienės laiške.

Pasak istorikės, tokia instaliacija primena lietuviško žodžio ir rašto persekiojimo laikus, kai caro kalėjimuose buvo pūdomi knygnešiai. Knygas viešai degino naciai. „Netinkamas“ knygas masiškai naikino ar specialiuosiuose fonduose slėpė ir sovietai.

„Argi nėra panašumo tarp tokios elgsenos su „nebereikalingomis“ paskelbtomis knygomis ir „nereikalingais, beverčiais ar pavojingais“ žmonėmis? Prisimenant tai, panašiomis priemonėmis iš knygų kuriamas „menas“ atrodo itin slogiai“, – kreipimesi piktinasi visuomenininkė.

Anot R. Čepaitienės, niūrus „paskerstų“ ir šaltyje „demonstruojamų“ knygų vaizdas liudija apgailėtiną mūsų kultūrinio jautrumo stoką.

Idėja nebuvo deramai išdiskutuota

Trakų rajono merės, Liberalų sąjūdžio atstovės E. Rudelienės reakcija buvo žaibiška – per savaitgalį bibliotekininkų instaliacijos neliko. „Be jokios blogos potekstės, remdamasi pasaulyje jau įgyvendintų projektų pavyzdžiais, biblioteka nusprendė senas, nurašytas ir skaitymui nebetinkančias knygas prieš joms keliaujant į popieriaus fabriką, panaudoti instaliacijai. Akivaizdu, idėja nebuvo iki galo išdiskutuota, nepakankmai įvertintas kontekstas“, – reaguodama į situaciją, LRT.lt pripažino Trakų rajono merė.

Bibliotekos darbuotojai taip pat išplatino pranešimą, kuriame prisiekė vandalizmo akto ar teisės pažeidimų nepadarę. Jie, esą, rėmęsi pasauliniais pavyzdžiais. „Panaudoti knygas interjere, meno kūriniuose, instaliacijose – visame pasaulyje paplitusi, net žinomų menininkų naudojama praktika“, – tikino bibliotekininkai.

LRT.lt pakalbinta istorikė R. Čepaitienė teigė, kad galbūt bibliotekininkų sumanymas buvo geras, tačiau jo išpildymas – nevykęs. „Bet kokiu atveju tokia instaliacija turėjo atsirasti patalpoje ir sukurta civilizuotai – taip, kad knygų nereikėtų smaigstyti. Tą ratą juk galima sumeistrauti kaip nors kitaip. Pasaulyje niekas knygų nesmaigsto“, – tvirtino R. Čepaitienė.

Kita vertus, įvykis tam tikru požiūriu davė ir pozityvių pasekmių – atkreipė dėmesį į naudotų knygų problemą Lietuvoje. „Ką daryti, kad su nurašytomis senomis knygomis būtų civilizuotai elgiamasi? Pagal įstatymą bibliotekos senas knygas privalo utilizuoti Grigiškių popieriaus perdirbimo kombinate. Šį dalyką reikia svarstyti sistemiškai. Trakų bibliotekininkų jokiu būdu nekaltinu“, – LRT.lt teigė R. Čepaitienė.