Kultūra

2019.12.09 18:43

Žmonės su regėjimo negalia galės pažinti dar daugiau NDG meno kūrinių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.09 18:43

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) pildoma ekspozicija regėjimo negalią turintiems lankytojams. Nauju projektu „Paliesk Vilniaus architektūrą“ žmonės kviečiami susipažinti su galerijos pastato maketu. Nuolatinės ekspozicijos salėse daugėja reljefinių meno kūrinių, pritaikytų neregiams.

Paaiškinti architektūros objektus (kaip ir kitą vaizdinę informaciją) vis dar yra iššūkis. Dvimačius vaizdus gali suvokti tie, kurie regą prarado vėliau, tačiau tokie vaizdai pernelyg abstraktūs tiems, kurių aklumas įgimtas. Todėl šiems žmonėms informacijai apie objektus pateikti būtina pasitelkti trimačius modelius.

Neregiai pirmą kartą čiuopia pastato, kuriame lankosi, architektūrą. Patyrę, kaip sunku išaiškinti pastatų stilių, Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojai ėmėsi naujo projekto – architektūros objektų.

Pirmieji pastatai, kuriuos regėjimo negalią turintys žmonės gali apčiuopti – Nacionalinė dailės galerija ir Vilniaus Rotušė.

„Ėmėme du objektus, kurie turi ryškų skirtumą. buvo svajonė imti baroką, bet baroko puošyba šiek tiek išgąsdino, nes tai pirmas etapas, su architektais išsiaiškinome, kad tai bus ilgas ir daug sunkesnis procesas atspausdinti 3D spausdintuvu“, – sako taktilinių objektų projekto vadovė Dalia Balčytytė.

Galerijos maketas sukurtas, nes nuolatinėje ekspozicijoje daugėja taktilinių objektų, parodas lanko ir regėjimo negalią turintys žmonės.

„Gali kasdien pravaikščioti po tokį pastatą 10 metų ir nežinosi kaip jis atrodo, tai, kuo daugiau atsiranda tokių pavyzdžių, kažkaip smagiau, kai žinai, kokia yra aplinka“, – teigia paralimpietis Justas Pažarauskas.

Taktiliniai, reljefiniai objektai įrengti keturiose nuolatinės ekspozicijos salėse.

„Prie kiekvieno reljefo yra ir garso įrašas, kaip tokia instrukcija, kas ten pavaizduota. Kad būtų ir lengviau gaudytis, ir tie, kas pirmą kartą liečia, būtų gal aiškiau, kur kas yra“, – nurodo parodos kuratorė Eglė Nedzinskaitė.

Nacionalinėje dailės galerijoje šiuo metu veikia 11 žinomų menininkų grafikos, tapybos ir fotografijos kūrinių, kurie paversti ir liečiamais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt