Kultūra

2019.12.06 23:28

Nacionalinėje dailės galerijoje lankytojai gali paliesti Vilniaus architektūrą

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.12.06 23:28

Nacionalinėje dailės galerijoje pildoma ekspozicija turintiems regėjimo negalią lankytojams. Nauju projektu „Paliesk Vilniaus architektūrą“ žmonės kviečiami susipažinti su galerijos pastato maketu. Nuolatinės ekspozicijos salėse daugėja reljefinių meno kūrinių, pritaikytų neregiams.

Neregiai pirmą kartą čiuopia pastato, kuriame lankosi, architektūrą. Patyrę, kaip sunku išaiškinti pastatų stilių, Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojai ėmėsi naujo projekto – architektūros objektų. Pirmieji pastatai, kuriuos regėjimo negalią turintys žmonės gali apčiuopti, – Nacionalinės dailės galerija ir Vilniaus rotušė.

„Ėmėme du objektus, kurie turi ryškų skirtumą. Buvo svajonė imti baroką, bet baroko puošyba šiek tiek išgąsdino, nes tai pirmas etapas. Su architektais išsiaiškinome, kad tai bus ilgas ir daug sunkesnis procesas atspausdinti 3D spausdintuvu“, – sako taktilinių objektų projekto vadovė Dalia Balčytė.

Galerijos maketas sukurtas, nes nuolatinėje ekspozicijoje daugėja taktilinių objektų, parodas lanko ir regėjimo negalią turintys žmonės.

„Gali kasdien pravaikščioti po tokį pastatą ir 10 metų nežinosi, kaip jis atrodo, tai kuo daugiau atsiranda tokių pavyzdžių, kažkaip smagiau, kai žinai, kokia yra aplinka“, – teigia Justas Pažarauskas.

Panorama. Teisingumo ministerija dėl nelietuviškų vardų rašybos dokumentuose kreipsis į Konstitucinį Teismą

Taktiliniai, reljefiniai objektai įrengti keturiose nuolatinės ekspozicijos salėse.

„Prie kiekvieno reljefo yra ir garso įrašas, tokia kaip instrukcija, kas ten pavaizduota. Kad būtų ir lengviau gaudytis, ir tie, kas pirmą kartą liečia, būtų gal aiškiau, kur kas yra“, – pasakoja parodos kuratorė Eglė Nedzinskaitė.

Nacionalinėje dailės galerijoje šiuo metu 11 žinomų menininkų grafikos, tapybos ir fotografijos kūrinių paversti ir liečiamais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt