Naujienų srautas

Kultūra2019.12.05 23:17

Pažintis su lėlių teatro ištakomis – lėlės universitete ir įspūdingiausi studentų darbai

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje atidaryta paroda, kuriai iš saugyklų iškelti dar nuo prieškario kaupti studentų lėlių teatrų darbai. Daugelį eksponatų galima liesti. Taip, pasak dailininkės, lankytojai bus skatinami nebijoti eksperimentų.

Prieškariu Vilniaus universitete veikęs teatras „Szopka akademicka“ ar Šiaulių mokytojų seminarijos lėlių ir šešėlių teatrai – jų istorija pasakojama parodoje Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Tiesa, lėlių teatro gyvavimo istorija Lietuvoje daug senesnė.

„16 amžiuje Vilniaus universitete įsikuria pirmieji studentų teatrai, kurie labai žinomi tuo metu. Jie mėgėjiški, bet peržengia mėgėjiškumo ribas ir yra mūsų profesionalaus teatro istorija“, – teigia Teatro, muzikos ir kino muziejaus vadovė Nideta Jarockienė.

Vilniaus universitete gyvavusio „Šėpos“ teatro herojai, Dailės akademijos teatro „Ū“ lėlės, ekranuose – studentiškų spektaklių programėlės, eskizai. Daugelį eksponatų galima liesti, išbandyti, kaip jie veikia.

Aukštųjų mokyklų trupės nebuvo profesionalios, bet kai kurie spektakliai peržengė mėgėjiškumo ribas ir pateko į profesionalaus teatro istoriją.

Paroda atidaryta minint Tarptautinės lėlininkų organizacijos UNIMA 90-metį. Tai seniausia tarptautinė teatro organizacija.

Parodos dailininkė sako, kad rengdama parodą vengė patoso ir oficialumo, norėjo, kad ji skatintų lankytojus eksperimentuoti.

Panorama. Auksinis plaukimas – Europos čempionate Danas Rapšys pelnė dar vieną medalį

„Labai norėjau, kad būtų šilta. Šilta ir nors šiek tiek to studentiško būvio, tokio laisvo būvio atmosferą perteikti. Nes kai esi niekas, gali daryti ką nori“, – sako parodos dailininkė Irma Balakauskaitė.

Studentiškų lėlių teatrų ekspozicija veiks iki vasario vidurio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi