Kultūra

2019.12.05 19:07

Menininkė Kristina Norvilaitė prieš Kalėdas panūdo atlikti savianalizę

Mindaugas Klusas, LRT.lt2019.12.05 19:07

Vilniaus rotušėje atidaryta Kristinos Norvilaitės grafikos darbų paroda „Į viską pažvelgti ramia akimi“. Pavadinimu užsimota gana plačiai, tačiau rami menininkės akis ir siekia aprėpti nemažai – 15-os pastarųjų metų kūrybą.

„Labai norėjosi Vilniaus širdyje prieš pat Kalėdas atlikti tam tikrą savianalizę, – kalbinama LRT.lt, nusišypsojo parodos autorė. – Nes kūryba man yra lyg psichoterapija. Pasirinkau darbus, kurie vienu ar kitu gyvenimo tarpsniu palietė mano emocijas.“

K. Norvilaitė rodo kūrinius, jos kelyje atvėrusius naujų temų. Taip pat jie buvo itin nauji, ypatingi technologiniu, amato požiūriu. Iš viso parodoje eksponuojama 40 darbų. Štai kūrinys „Mūsų meilė muzikai – amžina“ dalyvavo didelėje Norvegijos parodoje. Į ją autorė buvo atrinkta iš 2 tūkstančių pretendentų, vienintelė iš Lietuvos.

Kitą darbą – „Tik nereikia karo“ menininkė kūrusi net 7 metus. Niekaip nesisekė jo pabaigti, vis ko nors jame pasigesdavusi. Paskutinį štrichą palikusi tik pastaruoju laiku, kai karo tema, konfliktų aidai skamba visame pasaulyje.

Nemažai parodos kūrinių susiję su muzika ir dukra. 2005 metų darbai išskiria ornamentais, nes žmogaus figūros ji tada nevaizdavusi. „Žmogaus įvaizdžiai į kūrinius atėjo tada, kai gimė dukrytė. Tuo laiku dažnai susimąstydavau, kas apskritai yra žmogus. Iki tol tokie klausimai nekilo“, – atskleidė menininkė.

Parodoje taip pat eksponuojamas ankstesnio laiko atspaudas „Taikiniai“, kurį sukūrusi iš 25 lino raižinio sluoksnių. „Norėjau parodyti šios technikos galimybes. Šaudžiau lyg į dešimtuką, kol pavyko. O pavyko pasiekti 3D tapybos efektą“, – kalbėjo K. Norvilaitė.

Jos vyras Petras Geniušas šįkart fortepijono garsais žmonos parodos neužpildė. Jo ir „Ten Walls“ pasirodymą šiandien išvydo „Žalgirio“ arena. Todėl Vilniaus rotušėje Kristinai ir parodos lankytojams elektrine gitara grojo jaunas džiazo talentas Mindaugas Stumbras, studijuojantis Glazge, Škotijoje.

K. Norvilaitė – Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Grafikė baigė bakalauro ir magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Surengė per 50 personalinių parodų, o dalyvavimų grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje jau būta per du šimtus.

Šiemet K. Norvilaitės-Geniušienės darbai dalyvavo parodose: JAV (New York Manhattan graphics center ir Site: Brooklyn gallery), Kanadoje (Vancouver The Biennial International Miniature Print Exhibition, The Federation gallery), Vokietijoje (Berlin Mini-Maxi Print Exhibition, Galleri Heike Arndt Berlin), Portugalijoje (Douro, 4 Global Print 2019, Museum do Douro), Norvegijoje (Haugesund, Haugesund art museum), meno mugėje „ArtVilnius“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt