Naujienų srautas

Kultūra2019.12.04 21:51

Bažnytinio paveldo muziejus mini 10 metų sukaktį ir rengia net tris naujas ekspozicijas

Bažnytinio paveldo muziejus mini 10 metų sukaktį ir ta proga rengia net tris naujas ekspozicijas, atveriamos naujos buvusio vienuolyno erdvės. Pasak muziejininkų, ekspozicijoje ir elgetų bažnyčioms dovanotos taurės, ir šventųjų relikvijos.

Po kelių dienų Bažnytinio paveldo muziejus lankytojus pakvies į kelionę po Vilniaus vienuolijas, šiuolaikinį meną Lietuvos bažnyčiose ir restauruotos renesanso epochos liturginės tekstilės parodą. Prieš dešimt metų Vilniuje atsiradęs muziejus šiandien yra ir Lietuvos istorijos muziejus. Ypač kai Lietuvos didikų rūmuose turėtos kolekcijos pražuvo karuose ar išvežtos į užsienį.

„Tai, kokiais drabužiais vilkėjo Žygimantas Augustas ar Barbora Radvilaitė, Bona Sforca – mes negalime Lietuvoje nei pačiupinėti, nei pamatyti. Tuo tarpu liturginė tekstilė – arnotai, kapos ir kiti šventiems reikalams skirti drabužiai – yra tų pačių audinių, tos pačios mados, tų pačių siuvinių“, – sako parodos kuratorė Sigita Maslauskaitė–Mažylienė.

Lyg iš prabangaus audinio pasiūtas arnotas iš tiesų yra siuvinėtas aukso ir sidabro siūlais. Skirtingais raštais puoštą liturginį drabužį vienuolės siuvinėdavo iki dvejų metų. Buvusioms vienuolyno šeimininkėms – seserims bernardinėms skirta paroda naujoje erdvėje – palėpėje.

Šalia – Vilniuje veikusių vienuolijų lobynas – ir elgetų dovanotos taurės, ir monstrancijos, kurias vienuoliai išsaugojo per rusų antpuolį, užkasę darže.

„Tos vienuolijos iš tikrųjų buvo be galo turtingos. Aišku, kad 19 amžius jau caras visas uždarė, vėliau sovietmetis, bet kaip tos vertybės atrandamos? Todėl, kad sovietmečiu buvo galvojama, kad vienuolijos, meno vertybės bus išsaugotos, jei pateks į kokią periferinę erdvę. Tai suvokiama kaip kaimo bažnytėlė“, – teigia parodos kuratorė.

Dar viena paroda pavadinta „Šiuolaikinio meno keliu į bažnyčias“. Tiesa, maldos namai Lietuvoje vis dar nenoriai įsileidžia šiuolaikinį meną.

Pasisekė atsidurti bažnyčiose tik tiems kūriniams, kurie atsirado sutapus menininkų iniciatyvoms ir užsakovų – konkrečių klebonų. Atrinko 10 – vienas ryškiausių pavyzdžių – Anykščių bažnyčiose besikuriantis šiuolaikinis menas kitas dalykas yra tai, kad ir bendruomenės nenoriai įsileidžia šiuolaikinį meną į savo erdves.

Pasak parodų rengėjų, Bažnytinio paveldo muziejus, kaip klasikinė muzika – suprantamas išlavintam skoniui ir pažįstančiam katalikybę. Tačiau šeštadienį atidaromose parodose, kaip ir eksponuojamame Katedros lobyne, – ir Lietuvos meno istorija.

Plačiau žiūrėkite reportaže:

Panorama. NATO 70-metis: Rusija pirmąkart įvardinta kaip grėsmė, Nausėda viršūnių susitikimą vadina fantastišku
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi