Naujienų srautas

Kultūra2019.12.04 14:41

Renginyje Jonui Mekui atminti – meno kalbėjimas „iš atminties“ į ateitį

LRT.lt 2019.12.04 14:41

Vilniaus dailės akademija (VDA) siekdama įprasminti ir paminėti pasaulyje žinomo XX amžiaus menininko ir VDA garbės daktaro Jono Meko kūrybinio palikimo gyvybingumą bei tęstinumą kviečia į atminimo vakarą „Jonas Mekas: Iš <...> atminties“, praneša Vilniaus dailės akademija.

Jono Meko eilėraščių rinkinyje „Dienų raštai“ viename eilėraštyje suskamba: „iš <...> atminties“. Neatsitiktinai pasirinktas renginio pavadinimas atspindi jo turinį – žymūs ir pradedantieji lietuvių menininkai atsigręžia į Jono Meko praeitį ir kūrybą, ją savaip interpretuoja ir kuria su juo savitą santykį.

Renginio svečius pasitiks vaizduojamojo meno kūrėjos Audros Vau (Audros Vaupšienės) 2017 m. sukurta videoinstaliacija – Jono Meko videoportretas „Poetai niekada nemiega“ (angl. poets never sleep).

Lankytojai turės galimybę pirmieji išgirsti Jono Meko audioknygą „Semeniškių idilės“. „Tai buvo geriausia interpretacija, geriausiai pagavo kaimo balsą, niuansus“, - audioknygos projekto idėjos autorei Indrai Drevinskaitei, likus 20-čiai dienų iki mirties rašė Jonas Mekas.

Knygų sudarytojas, „Passport Journal“ kūrėjas Kęstas Pikūnas pakvies pasivaikščioti po dar nepublikuotos knygos turinį, tarsi pereiti knygos paruošimo spaudai užkulisiais. Kruopščiai atrinktos fotografijos ir niekur nepublikuoti asmeniniai laiškai motinai Elzbietai Mekienei, nugulę ant metalinių spaudos formų, meninėje K. Pikūno knygos instaliacijoje „Jono Meko gyvenimo lai(š)kai: iš Niujorko į Semeniškes ir atgal“ atskleis intymiąją jautraus menininko asmenybės pusę ir pakvies kelionei laiku prie Jono Meko kūrybos ištakų.

Videomenininkas Henrikas Gulbinas pakvies stebėti jo sukurtą filmą „3 dienos Paryžiuje – atsakymai be klausimų“. Tai 2018 metais prancūzų filmotekoje „La Cinémathèque Française“ (Paryžius) vykusios lietuvių kino retrospektyvos metu užfiksuoti Jono Meko susitikimai ir pokalbiai apie kiną, kūrėjo laisvę, istorinius kontekstus, vaikystės rojaus Lietuvoje ilgesį ir šalies bei asmenybės laisvę.

Tarpdisciplininio meno kūrėjas ir VDA Skulptūros programos 3 kurso studentas Denisas Kolomyckis pristatys Jono Meko vizionieriško projekto „365 dienos“ įkvėptą videoinstaliaciją – šokio dienoraštį „10:01 Dance Story“.

Renginio erdvę užpildys VDA studenčių individualūs ir bendri performansai, sukurti vadovaujant menininkei Dainai Pupkevičiūtei. „Kažkur galvūgalyje lieka tam tikri Jono Meko poezijos atgarsiai ir motyvai, kurie pasąmoningai veikia kūrybinius procesus. Tai tampa kalbėjimu „Iš <...> atminties“, - apie darbą pasakoja performanso ir garso menininkė, viena „CREATurE Live Art“ performanso meno festivalio įkūrėjų ir kuratorių, D. Pupkevičiūtė.

Renginys avangardinio kino pradininkui, poetui ir publicistui, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, VDA garbės daktarui Jonui Mekui atminti – tai savotiškas kalbėjimas iš atminties į ateitį. „Visi Jūs esate ateityje ir didžiausias darbas yra dirbti su savimi. Menininkas turi būti „instrumentu“, kuris kauptų visa tai kas siunčiama, kas ateina, kad eitume subtiliai į priekį ir kad visa žmonija prisidėtų prie to augimo <...> Mes turime iš praeities pasiimti viską, kas padaryta“, - 2018 m. dėkodamas už suteiktą VDA garbės daktaro vardą ir sveikindamas Akademijos menininkų bendruomenę 225 metų jubiliejaus proga, kalbėjo Jonas Mekas.

Renginys vyks gruodžio 12 d. 18 val. VDA Vilniaus fakulteto Naujųjų rūmų Šachmatinėje salėje, Malūnų g. 5, Vilnius.

Į renginį kviečia Vilniaus dailės akademija ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija. Renginys nemokamas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi