Kultūra

2019.12.05 14:15

Lietuvių kūrėjos retrospektyva Paryžiuje: kelionė nuo atominių elektrinių iki povandeninio pasaulio

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.12.05 14:15

„Kviečiu į kelionę – nuo atominių elekritinių iki undinės povandeninio pasaulio“, – taip žiūrovams savo filmų retrospektyvą Paryžiaus Pompidou meno centre pristatė filmų kūrėja iš Lietuvos Emilija Škarnulytė. Kūrėja pakviesta dalyvauti šio meno centro rengiamoje programoje „Perspektyvus kinas“.

Susirinkusieji į Pompidou šiuolaikinio meno centrą galėjo išvysti penkis filmų kūrėjos E. Škarnulytės darbus – „Aldona“, „Veidrodinė materija“, „Sirenomelija“, „Energijos sala“ ir „Pleasure prospects“. Menininkės kūryboje vyrauja politinės, ekologinės temos – tai, kas šiandien itin aktualu, bet nematoma kasdienybėje.

Kultūros diena. 62-uosiuose „Grammy“ muzikos apdovanojimuose šiemet – ir lietuvių vardai

Pati kino kūrėja pasakoja, kad jai toks retrospektyvinis vakaras: „Būtent tai leidžia pažiūrėti, kaip keičiasi, auga, vystosi darbai ir idėjos. O kuris svarbiausias, įvardyti man sunku.“

Pagrindinė E. Škarnulytės filmų tema – žmogaus invazija į gamtą. Savo kūryboje menininkė mąsto apie geologinį Žemės laiką ir žmogaus egzistencijos laikinumą, Pasak menininkės, o geriausiai perteikti idėjas galima kuriant filmą – meninį ar dokumentinį.

Pasak E. Škarnulytės, kinas yra medija, sutalpinanti į save visas kitas medijas: „Čia susijungia viskas – literatūra, muzika, teatras, architektūra ir kt. O mane visuomet įkvepia tai, kas mus supa. Vis bandau pažvelgti į nematomas struktūras.“

Kūrėja iš Lietuvos pakviesta dalyvauti Pompidou šiuolaikiniame meno centre vykstančioje programoje „Perpektyvus kinas“. Pasak jo kuratorės, į ją kviečiami įdomūs ir originalūs šiuolaikinio meno kūrėjai iš viso pasaulio.

Kuratorė Alicia Knock teigia sekanti E. Škarnulytės darbus jau kurį laiką: „Labai ja žaviuosi ir tuo, kaip kūrėja įsitraukia į savo temas, kokias temas renkasi, kaip jas mato, kaip sujungia istoriją, praeitį, problemas, kaip jungia dabartį su praeitimi, kaip mato ateitį.“

E. Škarnulytės filmuose žiūrovas kviečiamas pasinerti ne tik į geopolitinius procesus, bet kartu keliauti po povandeninį pasaulį. Savo filme „Sirenomelia“ režisierė sako viską norėjusi papasakoti personažo iš ateities akimis. Jis keliauja po povandeninį pasaulį ir mato visus žmogaus progreso padarinius. Tokio sumanymo Lietuvos atstovė ėmėsi prieš penkerius metus, lankydamasi Šiaurės Norvegijoje, nuo Šaltojo karo laikų išlikusioje bazėje.

Šiais metais Kijeve E, Škarnulytei Pinčuko meno centre įteiktas pagrindinis konkurso apdovanojimas „Ateities kartos meno prizas“ . Menininkė taip pat atstovavo Lietuvai Milano meno trienalėje, rengia parodas užsienyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt