Kultūra

2015.08.27 13:01

Mėgstamiausias lietuvių laisvalaikis – knygų skaitymas

ELTA2015.08.27 13:01

Mėgstamiausias lietuvių laisvalaikio praleidimo būdas yra knygų skaitymas. Tai parodė didžiausios Lietuvoje rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės TNS LT atliktas „TNS Atlas“ tyrimas.

Mėgstamiausias lietuvių laisvalaikio praleidimo būdas yra knygų skaitymas. Tai parodė didžiausios Lietuvoje rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės TNS LT atliktas „TNS Atlas“ tyrimas.

Šiuo hobiu teigia užsiimantys 42 proc. gyventojų. Aktyvus poilsis gamtoje ir iškylavimas taip pat yra populiari laisvalaikio praleidimo forma - taip leidžiantys laisvą laiką atsakė 36 proc. mūsų šalies gyventojų. Kiti mėgstamiausi lietuvių hobiai yra savęs tobulinimas, naminių gyvūnų priežiūra ir sodininkystė, daržininkystė.

Pasak psichologo Olego Lapino, knygų populiarumą šiame technologijų amžiuje lemia tai, jog knyga, kitaip nei internetas, reikalauja investicijų.

„Internetas yra greito vartojimo produktas, jo pagrindas yra iliustracijos. Natūralu, kad po to žmogus jaučia savotišką tuštumą. Knyga reikalauja ne pasyvaus vartojimo: į ją investuoti reikia ne tik pinigus, bet ir savo laiką, visą dėmesį. Vien knygos rinkimasis, nešiojimas, pirkimas skaitančiam žmogui tampa svarbiu procesu“, – teigia psichologas.

Moterų ir vyrų laisvalaikio pomėgiai išlieka gana tradiciniai. Vyrai dažniau nei moterys laisvalaikiu žvejoja, medžioja (26 proc.), žaidžia kompiuterinius žaidimus (22,5 proc.), krepšinį ar futbolą (19 proc.), užsiima staliaus darbais namuose (17 proc.). Moterys, be knygų skaitymo (56 proc.) ir sodininkystės (38 proc.), mėgsta siuvimą, mezgimą ir kitus rankdarbius (35 proc.) bei valgio gaminimą (33 proc.).

Lietuviai, o ypač moterys, pradeda atrasti ir tokius laisvalaikio užsiėmimus, kurie pastaruoju metu buvo primiršti. Vis daugiau ne tik jaunų žmonių domisi fotografija, daile, juvelyrika, lanko šokių studijas. Lyginant miesto ir kaimo gyventojus, išryškėja, kad pastarieji daugiau laisvo laiko praleidžia gamtoje: žvejodami, medžiodami, važinėdami dviračiais.

Pasak O. Lapino, šiuolaikinė vartotojiška visuomenė atima kūrybos džiaugsmą – nebereikia nieko sukurti, galima paprasčiausiai viską nusipirkti. Tačiau taip yra atimamas kūrimo džiaugsmas. Todėl grįžimas prie kūrybiškų užsiėmimų  yra natūralus ir suprantamas, žmogus atsižvelgia į savo pradą, esminius žmogiškuosius bruožus.

Lyginant amžiaus grupes, 15–29 m. amžiaus jaunuoliai daugiausiai laisvo laiko skiria savęs tobulinimui ir mokymuisi (58 proc.), 37 proc. kompiuteriniams žaidimams. 30–49 metų amžiaus gyventojai dažniau aktyviai poilsiauja gamtoje, keliauja po Lietuvą ir užsienio šalis. Tarp 50–74 metų amžiaus respondentų populiaru skaityti knygas, užsiimti daržininkyste, sodininkyste, siuvimu, rankdarbiais.

Tyrimas buvo atliktas 2015 m. vasario–balandžio mėnesiais, apklausti 1835 15–74 m. Lietuvos gyventojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.