Kultūra

2019.12.03 15:55

Fenomenalusis Charlie Chaplinas – komedijos reformatorius ir 20 a. menininkų įkvėpimo šaltinis

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.12.03 15:55

Charlie Chaplino fenomenas, nepaisant jo prieštaringos asmenybės, siejamas ne tik su nauja kino žanro era, bet ir nauju požiūriu į meną. Nebyliojo kino žvaigždė, pasak kritikų, savita vaidyba reformavęs komedijos žanrą, tapo daugelio to laikotarpio menininkų įkvėpėju. Apie tai – paroda Prancūzijoje.

„Paryžių pamilau iš karto, o Niujorką reikėjo prisijaukinti“, – yra sakęs Ch. Chaplinas, nebyliojo kino aktorius, komedijų, o gal greičiau tragikomedijų kūrėjas, ko gero, garsiausias pasaulio kino komikas.

Šiemet jam būtų sukakę šimtas trisdešimt metų. Ch. Chaplinas savo garsųjį personažą sukūrė 1914 m., pirmajame filme. Tik po dvejų metų rašytojas ir poetas Blaise Cendrars, išgirdęs apie aktoriaus kurtą personažą Charlot, apie jį parašė. Taip Prancūzija atrado Ch. Chapliną. Šiandien – jo paroda Prancūzijos Nanto mieste. Pasak parodos organizatorių, parodoje galima išvysti komiko meninį kelią, įkvėpusį dailininkus, rašytojus, fotografus, ypač – avangardistus.

Parodos kuratorė Claire Lebosse sako, kad puikus to pavyzdys – Suzanne Duchamp paveikslas, simbolizuojantis modernių laikų idėją: „Tai tarsi montažinė linija, rodanti, kad pasaulio reiškinių dėlionę perima mašinos ir technika.“

Šioje parodoje Ch. Chaplinas – toli nuo nepatikimo klouno įvaizdžio. Čia jis – daugelio XX amžiaus menininkų įkvėpimo šaltinis. Sakoma, kad dėl politinių pažiūrių komikas buvo itin mėgstamas siurrealistų.

C. Lebosse teigia, kad viename iš parodoje esančių paveikslų matyti keli dalykai – balta lyg debesis dėmė, kurioje – kelios linijos, simbolizuojančios ūsus, ir dvi mažos dėmelės, primenančios akis. Atrodo, nieko aiškaus, bet ir suprantama – būtent toks ir buvo Ch. Chaplino personažas.

Paties komiko gyvenimas greičiau priminė tragediją nei komediją. Sakoma, kad jo gyvenimas buvo panašus į kino filmą, kuriame susipynė įvairūs žanrai – nuo Charleso Dickenso romanus primenančios vaikystės dramos iki prabanga spinduliuojančios holivudinės istorijos su tradicine laiminga pabaiga.

Pats gimęs Didžiojoje Britanijoje, Ch. Chaplinas pirmiausia išgarsėjo JAV, kai ekranus pasiekė pirmasis jo filmas, o po metų jis jau dirbo Holivude. Nors aktorius yra pelnęs keletą „Oskarų“ ir buvo itin populiarus JAV, vėliau, dėl politinių pažiūrų, jam uždrausta įvažiuoti į valstijas. Paskutinius gyvenimo metus Ch. Chaplinas praleido Šveicarijoje, kur ir palaidotas.

Plačiau apie parodą – laidos įraše.

Kultūros diena. Skaitytojų ir leidėjų susitikimai „Paviljono“ knygų savaitgalyje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt