Naujienų srautas

Kultūra2019.11.29 20:15

Jonas Mekas mirksi geriau? Visa tiesa – naujoje MO muziejaus parodoje

parodos akimirkos
LRT.lt 2019.11.29 20:15

MO muziejuje atidaroma nauja mažoji paroda intriguojančiu pavadinimu „Mekas mirksi geriau“. Parodoje – legendinė avangardinio kino asmenybė Jonas Mekas.

MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė yra teigusi, kad idėja sukurti J. Mekui skirtą parodą gimė dar 2018 m., kai beveik 100 sustabdytų Jono Meko filmų kadrų tapo MO kolekcijos dalimi. Visų kadrų autorystę J. Mekas pats asmeniškai spėjo patvirtinti.

Parodos kuratoriaus Edmondo Kelmicko teigimu, J. Mekas lyg užburtas nuolat tobulino iš rinktinių savo filmų kadrų padarytas filmogramas: „Be J. Meko sustabdyti jo filmų kadrai jau pradeda kitą gyvenimą kaip meno kūriniai ir kultūrinės atminties liudijimai. Parodoje sustabdytais kadrais kuriamas naujas vizualinis ritmas: apsnigtas Soho gatves primenantis gyvenimo įvykių tinklas plazdės kaip kalėdinis in memoriam J. Mekui ir jo draugams.“

Iš filmų išskirti rinktinius kadrus ir juos eksponuoti kaip savarankiškus kūrinius pasirodė įdomu pačiam avangardinio kino kūrėjui. J. Mekas tokių sustabdytų filmų kadrų parodas pradėjo rengti nuo 1983 m. Šie kadrai yra tarpdisciplininiai kūriniai, vis dar priklausantys kino sričiai, tačiau priartėjantys prie fotografijos.

MO muziejuje eksponuojamose fotografijose parodos lankytojai turės galimybę pamatyti ne vieną žymų veikėją – Yoko Ono, Johną Lennoną, Andy Warholą, Nam June Paiką, Elvį Preslį ar Jurgį Mačiūną. J. Meko kadruose jie nėra tikslingai fiksuojami, o tampa bendro Niujorko kultūrinio konteksto dalimi. Daliai šių menininkų J. Mekas padarė įtaką arba pats įvairiai prisidėjo prie jų darbų. Pavyzdžiui, Andy Warholas keletą mėnesių vis užeidavo į J. Meko loftą ir stebėjo jo veiklą. Tik tada J. Mekas sužinojo, kad pas jį lankosi JAV poparto žvaigždė. Mekas paskatino A. Warholą imti kino kamerą į rankas ir padėjo nufilmuoti vieną pirmųjų jo filmų „Imperija” (1964 m.).

Už ką ir kodėl Mekas mirksi geriau?

Paroda intriguojančiu pavadinimu gali kelti klausimą – už ką Jonas Mekas mirksi geriau?

„Mirksėjimą pats Mekas įvardina kaip komunikacijos būdą, kuris gali įgyti daugybę prasmių – išreikšti pritarimą ar pasipiktinimą, pasišlykštėjimą ar susižavėjimą”, – teigia parodos kuratorius E. Kelmickas.

MO muziejaus atstovai iš anksto pasidalija užuominomis – tai susiję su filmais ir hepeningais, kuriuose dalyvavo ne tik pats J. Mekas, bet ir Salvadoras Dali.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi