Naujienų srautas

Kultūra2019.11.27 12:15

Šimašius mieste siūlo atkurti Baltuosius Vilniaus stulpus su Vyčiais

ar Savanorių prospektui reikia istorinio ženklo?
LRT.lt 2019.11.27 12:15

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle „Facebook“ pakvietė į diskusiją – ar vertėtų rimtai svarstyti dar prieš dešimtmetį siūlytą, vėliau pamirštą, tačiau vėl prikeltą idėją atkurti Baltuosius Vilniaus stulpus su Vyčiais, kadaise stovėjusius Savanorių prospekte.

Baltieji Vilniaus stulpai 18 a. žymėjo tris įvažiavimus į Vilnių (prie šv. Petro ir Povilo bažnyčios, Rasų kapinių ir Savanorių prospekte, prie dabartinio gėlių turgelio (vaizdas žemėlapyje). Baltieji stulpai buvo simboliniai miesto vartai, puošti Vyčiais, vėliau – cariniais ereliais, kol per karą buvo nugriauti.

Kaip rašo R. Šimašius, iš pradžių idėją atkurti šiuos stulpus vertino skeptiškai, tačiau, laikui bėgant, mintis atrodo vis geresnė.

„Etnologas Libertas Klimka ir kolegė miesto Taryboje Ieva Kačinskaitė-Urbonienė vėl pristatė šią idėją Vilniaus miesto istorinės atminties komisijoje. Nuspręsta imtis istorinės analizės – pirmas žingsnis link idėjos įgyvendinimo. Žinoma, pasikeitusiame mieste reikėtų ieškoti tinkamos vietos, kad tai neblokuotų plataus Savanorių prospekto. Iš kelių variantų realiausiai svarstytini du – Baltuosius stulpus statyti Konarskio gatvės pradžioje, kuri tuo metu ir buvo pagrindinė, arba įrengiant salelę tame pačiame Savanorių prospekte.

Kokia vilniečių nuomonė apie Baltųjų stulpų su Vyčiais atkūrimą? Ir kaip turėtų atrodyti Vyčiai – bandyti atkurti tai, kokie jie buvo, nors išlikę tik piešiniai, ar visgi ieškoti modernesnės išraiškos?“

Panašu, kad daliai pasisakančių „Facebook“ diskusijoje, idėja atstatyti Baltuosius stulpus taip pat atrodo verta dėmesio – autentiški ir tiksliai atkurti Lietuvos simboliai miestiečius džiugintų. Tačiau kai kurie tam prieštarauja, sakydami, kad lėšas (jei šios būtų skirtos stulpams atstatyti) galima panaudoti ir naudingiau – pabaigiant statyti tai, kas pradėta, arba nukreipiant dėmesį ir pinigus į praktiškesnius reikalus nei istorinės atminties ženklai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi