Naujienų srautas

Kultūra2019.11.27 14:13

Europos Parlamentas išrinko filmą – kasmetinių LUX kino apdovanojimų nugalėtoją

Europos Parlamento (EP) nariai kasmet balsuoja, kuris filmas taps LUX kino apdovanojimų laureatu. Filmas turi atskleisti europinių vertybių universalumą ir kultūrinę žemyno įvairovę.

Šiemet į prizą pretendavo trys filmai: danų režisieriaus ir žurnalisto Madso Brueggerio dokumentinis filmas „Nebaigta Hammarskjoldo byla“, Šiaurės Makedonijos režisierės Teonos Strugar Mitevskos juosta „Dievas yra, jos vardas Petrunija“ ir ispano Rodrigo Sorogoyeno „Karalystė“.

Birželio 30 dieną 54-ajame Karlovy Varų kino festivalyje buvo paskelbti 10 filmų, pretenduojančių į LUX kino apdovanojimą. Rugsėjį Venecijoje įvardyti trys finalininkai. Europos parlamentarai savo balsus skyrė iki lapkričio 26-osios vėlaus vakaro. Suskaičiavus juos paaiškėjo, kad 2019-ųjų LUX apdovanojimų nugalėtoju tapo „Dievas yra, jos vardas Petrunija“.

Per plenarinę EP sesiją Strasbūre apdovanojimą filmo režisierei T. S. Mitevskai įteikė Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli. Jis teigė, esą EP yra vienintelis parlamentas pasaulyje, teikiantis kino apdovanojimą.

„Galime tuo didžiuotis, o kartu atiduoti duoklę Europos režisieriams ir kūrėjams, kuriuos turime garbės pažinti, – pristatydamas laureatę, sakė D. Sassoli. – Dėl LUX apdovanojimo galime kino kalba kalbėtis apie imigraciją, klimato kaitą, kolonijinę praeitį, socialines ir politines teises, feminizmą, etiką ir kitus Europai svarbius klausimus. Esame vienintelis parlamentas pasaulyje, teikiantis kino apdovanojimą.“

Prestižinio Berlyno kino festivalio žiuri prizą pelniusi draminė komedija kelia retorinį klausimą: o jei Dievas – moteris? Per tragikomiškas situacijas, be kitų temų, juosta atveria lyčių nelygybės problemą.

Filmas pasakoja apie Štipe, mažame Makedonijos kaime, gyvenančią merginą Petruniją. Eidama namo po nenusisekusio darbo pokalbio ji nusprendžia sudalyvauti varžybose, kuriose reikia kuo greičiau iš vandens ištraukti į upę kunigo sviestą kryžių. Varžybos skirtos tik vyrams, tačiau Petrunija instinktyviai šoka trofėjo link ir ištraukia jį pirmoji.

T. S. Mitevskos filmą įkvėpė 2014 metų įvykiai, sukėlę diskusiją apie moterų vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje ir Bažnyčioje.

Po apdovanojimo režisierė T. Strugar Mitevska kreipėsi į Europos politikus, prašydama užtikrinti saviraiškos teisę. ji teigė, kad Europos stiprybė – solidarumas ir įtrauktis, o ne atskirtis.

EP kuluaruose iki balsavimo buvo kalbama, kad filmo pergalė būtų nedidelė kompensacija nesėkmingose Šiaurės Makedonijos derybose dėl šalies stojimo į Europos Sąjungą.

Filmas „Dievas yra, jos vardas Petrunija“ rra bendra Šiaurės Makedonijos, Belgijos, Kroatijos, Slovėnijos ir Prancūzijos gamyba.

LUX prizo finalininkai buvo subtitruoti visomis oficialiomis ES kalbomis ir jau nuo ryt dvi dienas bus rodomi Kaune, Marijampolėje ir Utenoje.

Pernai daugiausia EP narių balsų sulaukė ir LUX kino apdovanojimą pelnė filmas „Kariaujanti moteris“ (rež. Benediktas Erlingssonas). Filmas Lietuvoje rodytas Europos šalių kino forume „Scanorama“. Europos parlamento LUX apdovanojimai rengiami nuo 2007 metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi